Sve zgrade bile su razorene, neke su još gorjele i nismo pronašli nikoga živog, kazao je Steve Marissink, prisjećajući se ulaska UN-ovih snaga u srpska sela iz kojih je nakon mirovnog sporazuma izlazila Hrvatska vojska.
Pročitajte i ovo
Reakcija Davora Domazeta Loše
'Britanci nam preko AI-ja prijeće put u Europu'
'AI objavljuje neistine'
Ministarstvo: AI izjednačava odgovornost za rat '91.
"Razaranja su bila svježa, a nad područjem se osjećao smrad smrti", dodao je svjedok.
U kokošinjcu u selu Čitluk vidio je zapaljena tijela dviju žena. Lica su im bila neprepoznatljiva, a tijela gotovo sasvim izgorena, kazao je Marissink, dodavši da je na lubanjama zapazio rupe iz kojih su izlazili crvi. Zaključio je da su žene usmrćene dan ili dva prije njihova dolaska te da su tijela zapaljena naknadno.
Kazao je da je na terenu zatekao i leševe ubijenih vojnika, a jednomu je bilo odrezano uho.
U višesatnom iskazu Kanađanin raspoređen u tim civilne policije za pretraživanje terena opisao je i susret s grupom hrvatskih vojnika koji su, kako je rekao, izgledali drugačije od ostalih neurednih i prljavih vojnika.
"Bili su uredno odjeveni, a mislim da su imali jurišne puške
Heckler&Koch. Kada sam prišao na ramenu su imali oznaku žute munje i pisalo je da su policija. Izgledalo je kao da nadziru što mi radimo. Samo su nas gledali, ali zbog njihovog izgleda ja sam se naježio, mogu čak reći da sam se i bojao", ispričao je Marissink.
Na suđenju su prikazane i fotografije što ih je snimio u Medačkom džepu, koje je zajedno s izvješćem o žrtvama i uništenim selima predao UN-u.
Upitan o navodnom sukobu HV-a s kanadskim bataljunom HV-a svjedok je rekao da nema osobnih saznanja, ali da je o tome čuo. Prisjetio se priče vojnog kapelana koji je rekao da može zahvaliti Bogu što nit jedan Kanađanin nije poginuo s obzirom na količinu vatre koja je razmijenjena.
Suđenje se nastavlja sutra.