Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima do 1. ožujka iduće godine trebalo bi donijeti preporuke vezane uz imenovanje trgova i ulica, arhive, obrazovanje mladih.
Pročitajte i ovo
PREGOVORI
Osniva se ured za ideologiju? O svemu se oglasio Plenković
Tvrda kohabitacija
Ustavni sud na čekanju, dogovora nema: "Ovoga puta neće biti trgovine – dva meni, jedan tebi"
PRIPREMITE NOVAC
Procurile cijene hrane i pića za Thompsonov koncert: Vrelije su od najavljenog vremena
uznemirujuće
Šok na plaži! Nakon kupanja otišla se s kćeri presvući u kabinu: "Čula sam njegovo stenjanje"
STRAVA NA OTOKU
Novi detalji strave na Korčuli: "Filipinka je trudnoću tajila od svih, vraćala se do mjesta gdje je ostavila bebu"
''Hrvatska se suočava s teškim posljedicama nasljeđa nedemokratskih sustava 20. stoljeća. U javnosti postoje različita tumačenja prošlosti koja nisu temeljena na znanstveno valoriziranim raspravama'', rekao je premijer Andrej Plenković prilikom osnivanja Vijeća u veljači ove godine.
Glavni je zadatak vijeća da Vladi predloži sveobuhvatne preporuke za suočavanje društva s nedemokratskom prošlošću.
Praksa isticanja simbola nedemokratskih režima nije ujednačena i regulirana, kao ni sudska praksa.
"Vladi će Vijeće prenijeti prijedloge za očuvanje kulture sjećanja, znanstveno istraživanje, prijedloge vezane uz imenovanja ulica i trgova, proučavanje arhiva i obrazovanje mladih po tom pitanju", kazao je Plenković, dodajući da će u radu Vijeća sudjelovati i politolozi i povjesničari i drugi stručnjaci te institucije poput Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te im je zahvalio.
"Polazišna je točka jasan otklon od svakog totalitarizma", kazao je početkom godine premijer.
Članovi su Vijeća Zvonko Kusić, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, koji je i predsjednik Vijeća, Stjepan Damjanović, predsjednik Matice hrvatske, Antun Vujić, glavni ravnatelj Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, Ivica Lučić, viši znanstveni suradnik u Hrvatskom institutu za povijest, Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, Nataša Jovičić, bivša ravnateljica Javne ustanove Spomen-područje Jasenovac, Ivo Goldstein, redoviti profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Aleksandar Jakir, dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Budislav Vukas, izvanredni profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.
U Vijeću je i Mario Vinković, izvanredni profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Nevio Šetić, redoviti profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Mladen Ančić, redoviti profesor na Odjelu za povijest Sveučilišta u Zadru, Jasna Omejec, redovita profesorica na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Marta Dragičević Prtenjača, docentica na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Vanja-Ivan Savić, docent na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Nenad Zakošek, redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, te Tihomir Cipek, redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
Po završetku današnje sjednice izjavu za medije dat će predsjednik Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, akademik Zvonko Kusić.