Krk se ne mora brinuti. Što je sa svima ostalima? Jesmo li već zakasnili?
Pročitajte i ovo
Kriza u Francuskoj
Macron se obratio javnosti prvi put nakon pada vlade: Otkrio je kad će imenovati novog premijera
80 eura
Vlada umirovljenicima obećala božićnicu, a oni poručili: "Da daju i više, nije dovoljno!"
Kasnimo, možda. Međutim možemo još uvijek napraviti puno. To ćemo mi predvidjeti novim planom gospodarenja otpadom. Glavna promjena je u tome da nećemo većinu otpada skupljati kao pomiješane tvari ili smeće i odvoziti u centre, nego ćemo ih odvajati i tako sačuvane odvoziti u reciklažne centre kao što je na Krku gdje će oni ustvari omogućiti smanjenje troškova sustava.
Rok za ovu drastičnu promjenu je 2020. godina. Koji su nam penali ako to ne učinimo?
Ja se ne bih za sada bojao penala, važno je da mi aktivno krenemo u promjenu.
A neka prijetnja postoji?
Prijetnja postoji, jasno je, i odgovornost je svih, posebno jedinica lokalne samouprave koje su obvezne osigurati sustav gospodarenja otpadom na svom području. Dakle, ciljevi odvojenog prikupljanja postoje, mi ih se moramo držati. Postojećim centrima, dva su izgrađena...
Što će biti s njima? 13 je bilo predviđeno, dva su izgrađena?
Tako je, dva su izgrađena i na njima možemo vidjeti da građane na taj način očekuje povećanje cijene od dva do tri puta što je veliki udar svakako na standard građana. Zato činimo puno da osiguramo sustav koji će omogućiti da građani svojim ponašanjem, naravno da je njihova kontrubucija ovdje bitna, omoguće smanjenje tog povećanja. Jer moramo znati da vrijeme jeftinog odlaganja je prošlo.
Ministre konkretno. Gdje ćemo primjerice baciti koru od lubenice i ako kompostiramo koliko će nam biti rata?
Gledajte, dakle svi građani koji imaju okućnice ili imaju volju to činiti na balkonima moći će im biti omogućeno da to rade kod kuće i time rasterećuju komunalni sustav, naravno da moraju participirati u toj uštedi. Dakle, njihov trošak mora biti manji. Ponašanje je u principu vrlo jednostavno.
Što će oni koji nemaju balkon?
Oni koji nemaju balkon će to odvajati u posudu kao što je na otoku Krku gdje će se to odvoziti u lokalno komposište, gdje će se to tako činiti.
Jesu to hermetički zatvorene posude?
To ne moraju biti hermetički, ima raznih varijanti, to bi ostavili jedinicama lokalne samouprave. Međutim, mi smo se obvezali na takve brojke kroz pritupni ugovor i moramo na tome nešto učiniti.
Dobro. Sad uz najbolju volju za recikliranje, možemo mi to sve uredno odvajati, i onda se spustiš ispred zgrade i gdje sad to baciti?
Tako je. Sustav, ono što danas nedostaje u mnogim sredinama je jasno organiziran sustav odvojenog prikupljanja gdje postoje posude, sustav odvoza koji mora biti redovit za sve te kategorije, sustav odvoza koji mora biti bitno rjeđi za miješani otpad jer će on time mijenjati bitno svojstva.
Je li to sad posao gradova i općina? Kako će te njih, uvjetno rečeno, prisiliti na suradnju?
Država će tu pristupiti partnerski. To je naš zajednički zadatak. Mi mislimo da na tome možemo puno napraviti, stvar je edukacije, stvar je programa financiranja kroz europske programe, financiranje gdje se to u najvećoj mjeri može učiniti i efekti se mogu vrlo brzo postići.
Rokovi?
Mislim da Hrvatska može postati praktički odlikaš u Europi u gospodarenju otpadom vrlo brzo.
Slavonski Brod je na nogama - građani su na nogama, očajni su, boje se što je razumljivo, kako ćete im pomoći?
Mi radimo na nekoliko polja. Recimo sljedeći tjedan potpisujemo ugovor o suradnji u području zaštite okoliša i održivog razvoja s BiH. To je također jedan instrument koji će pomoći da se ta otvorena pitanja što prije razriješe. Zatim radimo na detaljnijoj analizi brojnih mjernih podataka koje imamo kroz mjerne posade u Slavonskom Brodu da bismo jasnije definirali odgovornost jednog glavnog onečišćivača koji je tik preko Save. Postoji međudržavna komisija. Uglavnom mi smo ovdje u biti aktivni jer se doista radi o ugrozi građana Slavonskog Broda.
Mogu računati na vašu pomoć?
Mogu, mi ćemo biti tu vrlo aktivni.
Na političkoj sceni sad je možda i najaktualnija riječ preslagivanje. Jučer je Domagoj Milošević u našem Dnevniku rekao da je Domoljubna koalicija do sada pokazala puno više poštovanja prema Mostu nego obrnuto. Što na to kažete?
Ja bih rekao da se radi o uhodavanju, određenoj konsolidaciji i da ćemo sada doći u jednu zreliju , stabilniju fazu. Mislim da će rad u Vladi biti vrlo produktivan.
Kako surađujete s HDZ-om?
Dobro. Moram priznati da s mnogim kolegama gdje rješavamo određena pitanja praktički mi kroz ovo doba rješavamo stvari neovisno, odnosno iz ovih priča u javnosti to je sasvim druga situacija.
Kako gledate na odnos dvojice potpredsjednika, Karamarka i Petrova. Dok kada tako i pod kojom cijenom?
Gledajte, to su određene turbulencije. Mislim da će sada biti stabilnija situacija.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr