"Kad Beograd bude slao takve poruke, neće biti političkih iluzionista koji kažu, a to navodno tvrdi i Milorad Dodik, da je konstanta Republika Srpska, koje nije bilo do ovog rata i nastala je na etničkom čišćenju, a da Bosne i Hercegovine, koja je uvijek postojala, može i biti i ne biti", rekao je Mesić.
Pročitajte i ovo
nova pravila
U Federaciji BiH od danas zabranjeno pušenje u ugostiteljskim objektima, pogledajte koje su kazne ako prekršite zakon
Politika u pozadini?
Sarajevo ostalo bez plina: Razlog je bizaran
Hrvatima u BiH također je poručio da je njihova domovina Bosna i Hercegovina, glavni grad Sarajevo te da svoju politiku kreiraju u Sarajevu.
Na upit novinara nakon emisije kakvu bi poruku poslao onima koji su danas na skupštini Srpskoga narodnog vijeća (SNV) najviše pljeskali premijeru Republike Srpske Miloradu Dodiku i kosovskim Srbima, predsjednik Mesić je odgovorio kako mu smeta što Dodik uvijek nastupa u ime Republike Srpske.
"Dodik je došao, ali nigdje se nije predstavio da dolazi iz BiH i mislim da to puno govori", istaknuo je.
Osvrnuvši se i na izjavu predsjednika SNV-a Milorada Pupovca da tužba Hrvatske protiv Srbije za genocid opterećuje odnose dviju država te predstavlja opterećenje za Srbe u Hrvatskoj, rekao je kako je na Sudu da odluči jesmo li mi u pravu te da je "neosporno da je kod nas izvršeno puno zločina i da za njih treba odgovarati".
Mesić se u emisiji Radija 101 nije htio očitovati o nepravomoćnoj presudi u suđenju za zločine u akciji Medačkome džepu, prema kojoj je Rahim Ademi oslobođen krivnje, a Mirko Norac osuđen na sedam godina zatvora.
Ne komentiram prvostupanjske presude dok nisu pravomoćne, rekao je, dodajući kako se ondje dogodio stravičan zločin za koji trebaju odgovarati "i oni koji su ga naredili ili zatajili, ili oni koji su ga izvršili, a tu je sud da utvrdi tko je kriv".
Mesić je izbjegao odgovor na pitanje o tome kakva se slika stvara o zagrebačkome Gradskom poglavarstvu, koje je socijaldemokratsko, a istodobno organizira koncert Thompsona, čiji se nastupi vežu uz fašističku ikonografiju i ustaštvo. Rekao je samo kako u svemu tome "ima i biznisa" te da se "u dizanju nacionalnih tenzija i mahanju sabljom zarađuje velik novac".
Upitan kako tumači da je na koncertu, na kojem je, prema nekim procjenama, bilo i do 100 tisuća ljudi, bila većina mladih, Mesić je odgovorio: "Krivci su oni koji su pisali povijesne udžbenike poslije hrvatskog osamostaljenja i koji su često puta bili totalni revizionisti. Oni su pokušali redizajnirati