Luksuz jednog opatijskog hotela plaća se 350-450 eura po noćenju. Hrvati s prosječnom hrvatskom plaćom teško da si ovdje mogu priuštiti godišnji odmor iz snova, ali gosti dubljega džepa mogu. Hotel je pun.
Pročitajte i ovo
Financijska izvješća
Pogledajte tko je dosad najviše dobio i potrošio u predsjedničkoj kampanji
Predsjednički izbori 2024
Kandidati popisali troškove kampanje: Evo tko je rekorder, a tko tvrdi da mu plakati ni ne trebaju
"Cijene tokom korone nismo spuštali, upravo naprotiv, mi smo ih blago i podigli, upravo zato što mi konstantno radimo na podizanju naše eno i gastro ponude", rekao je Filip Kapetanović, manager luksuznog hotela u Rijeci.
I dok cijene u hotelima ne padaju, cijene noćenja u apartmanima u ovoj sezoni, idu dolje.
"Na Plitvičkim jezerima smo za dvije noći platili 65 eura. U Marini smo imali privatni smještaj 57-58 eura što je isto OK, i u Crikvenici 55 eura dnevno", rekla je Biljana, turistica iz Njemačke.
S njom se slaže i Grace, turistica iz SAD-a: "Zapravo mislim da su cijene vrlo pristupačne, jeftino je."
Pročitajte i ovo
Mještani traže odgodu
Sunce, more i bageri: Turiste na omiljenom otoku usred sezone dočekali radovi
Pročitajte i ovo
87 novih slučajeva
Nakon gotovo mjesec dana konačno opet dan bez preminulih, sutra na Zagrebačkom velesajmu cijepljenje bez najave
Bujanje apartmana po starim gradskim jezgrama, koronavirus je zaustavio, ali i uveo neka nova pravila.
"Možda to sve skupa i nije tako loše s obzirom da se u ovom periodu filtrirao smještaj, koji prije jednostavno nije bio konkurentan. Iznajmljivalo se sve i svašta, iznajmljivale su se i garaže", rekao je Danijel Radeta, predsjednik Udruge iznajmljivača privatnog smještaja, Zadar.
A ono što su strancu prihvatljive cijene, domaćim gostima baš i nisu. Stoga se u sezoni biraju mjesta i za obične dnevne rituale. Dok ćete kavu u lokalima koji su dalje od centra grada platiti 8 do maksimalno 10 kuna, šalica kave s mlijekom u kafiću u centru grada, košta 13 kuna.
Na 30 stupnjeva topi se sladoled, kao i kune u novčanicima turistima. Želite li pojesti sladoled u centru Zadra, kuglu ćete platiti 10 kuna.
"Gosti sami stvaraju taj nepotreban trošak"
Plaća se ovdje, šale se lokalci, zapravo sve osim zraka. Od ležaljki i suncobrana na plažama, do taksi prijevoza koji je u Dalmaciji i triput skuplji nego na kontinentu. Vožnja iz Zadra do 13 kilometara udaljene zračne luke u Zemuniku može vas stajati oko osamsto kuna, ako se prethodno s taksistom ne dogovorite za cijenu.
Cjelodnevno korištenje parkirališta u Dubrovniku može vas stajati i do 1500 kuna, a širom otvorene oči trebate imati i dok bukirate apartman na moru.
Iako korištenje interneta i klima uređaja u 21. stoljeću ne bi trebao biti luksuz, neki od iznajmljivača dodatno gostima naplaćuju rashlađivanje u sparnim ljetnim danima. Pravdaju se činjenicom da gosti sami stvaraju, taj po njima, nepotreban trošak.
Prosjek potrošnje klima uređaja po satu iznosi 1,15 kuna, po danu 12-25 kuna, a rad klima uređaja u sezoni (150 dana) iznosi 3000 kuna.
Jedna od iznajmljivačica izračunala je i koliko je košta rad klima uređaja u sezoni. Primjerice, ako gost dok je na plaži, ostavi u apartmanu da klima uređaj radi cijeli dan, to će iznajmljivačicu koštati do 25 kuna dnevno. Pomnožimo li taj iznos s pet ljetnih mjeseci, to je oko tri tisuće kuna.
No, sve te troškove, iznajmljivači bi trebati sumirati u krajnji iznos koji naplate gostu, a koji je dogovoren prije samog dolaska na more. Svi ostali troškovi ovise isključivo o mogućnostima i željama turista.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr