Jedinstvena Lika spremna očekuje posjetitelje, poručila je direktorica perušićke Turističke zajednice Mateja Smolčić ističući prednosti Like - netaknutu prirodu s bogatstvom biljnog i životinjskog svijeta, te veliku georaznolikost koja je čini posebnom regijom krša Dinarida.
PRIPREMITE NOVAC
Procurile cijene hrane i pića za Thompsonov koncert: Vrelije su od najavljenog vremena
STRAVA NA OTOKU
Novi detalji strave na Korčuli: "Filipinka je trudnoću tajila od svih, vraćala se do mjesta gdje je ostavila bebu"
uznemirujuće
Šok na plaži! Nakon kupanja otišla se s kćeri presvući u kabinu: "Čula sam njegovo stenjanje"
"Svjesni smo brojnih prirodnih i kulturnih atrakcija koje imamo, a najvažnija je Pećinski park Grabovača, jedini pećinski park u Hrvatskoj, ali i u Europi", rekla je Smolčić novinarima tijekom studijskog putovanja u organizaciji Turističke zajednice Općine Perušić.
Pećinski park Grabovaču lani je posjetilo oko 20.000 posjetitelja, dok je špilju Samograd, koja se nalazi unutar parka, posjetilo njih oko 15.000. Na području Općine Perušić registrirana su 33 objekta za smještaj s 262 ležaja, a ove je godine 40 posto povećan broj smještajnih objekata u odnosu na prije četiri godine. Registrirano je i 160 raznih OPG-ova, od kojih je njih 10-ak s ličkim prehrambenim proizvodima.
Pećinski park Grabovača - 6
Foto:
Pećinski park Grabovača
Područje "Risovac-Grabovača" je 2019. trajno zaštićeno u kategoriji značajnog krajobraza, radi očuvanja bogate georaznolikosti, bioraznolikosti, krajobrazne i kulturne raznolikosti.
Najvažnije obilježje su mu speleološki objekti, u registru ih imaju preko 40, a njih 24 su zasad potpuno ili djelomično istraženi. Pet speleoloških lokaliteta zaštićena su u kategoriji geomorfoloških spomenika prirode - Samograd, Medina pećina, Amidžina pećina, Budina ledenica i Petrićeva pećina. Posebnost krajobraza čine i velebitske breče koje su jedinstvena pojava u svijetu.
Špilja Samograd ima prvi nacrt turistički uređene špilje u Hrvatskoj iz 1911., a Medina pećina - speleoterapiju
Špilja Samograd, duljine 345,8 metara je jedina otvorena za posjetitelje, ondje su pronađeni ulomci keramičkih posuda i ljudske kosti (12. - 1. stoljeća prije Krista), dok potpisi austrijskih časnika iz 1835. svjedoče o višestoljetnoj tradiciji razgledavanja. U špilji su dva sigasta mosta, sigasti saljevi, kupasti stalagmiti i stalaktiti. Prvi put je osvijetljena 1890., a staze i stepenice su generalno uređene 1903. kada je bio planiran posjet bana Khuena Hedervaryja Lici. Prvi nacrt Samograda izrađen je 1911., i bio je to prvi nacrt turistički uređene špilje u Hrvatskoj.
Dok se čeka polazak u špilju posjetitelji za uspomenu mogu ponijeti originalni suvenir iz parka - bočicu špiljskog zraka. Blagodati špilja su čisti zrak, bez alergena i uzročnika bolesti, bez ozona i sa visokom koncentracijom iona pa tako jednu od njih, Medinu pećinu, u Lici planiraju otvoriti za speleoterapiju.
Pećinski park Grabovača - 8
Foto:
Pećinski park Grabovača
Djecu, ali i odrasle, posebno veseli Biljni vrt s hobitskom kućicom i Vilinskom zemljom, Šumski toranj i Šumske orgulje te šetnje poučnim šumskim stazama. Najljepši vidikovac u parku nalazi se na 743 metra nadmorske visine, a s njega se pruža pogled na kanjon rijeke Like, Ličko polje, te veći dio Velebita. Ondje se nude lokalni proizvodi OPG-ova s oznakom izvornosti Lika Quality, a u obližnjim restoranima, primjerice Albatrosu i OPG-ovima, posjetitelji mogu uživati u siru škripavcu, janjetini s ražnja, teletini ispod peke, ličkim polama, slanini, kolačima, rakijama, prirodnim sokovima...Tu je i Eko selo Krš, gdje se mogu vidjeti srne i jeleni.
Na obali rijeke Like, druge po veličini ponornice u Europi (78 km duljine) nalazi se izletište, a kroz kanjon se može provozati kajakom te na splavi do jezera Kruščica.
Čiste bukove šume prekrivaju oko 64 posto područja, a na tom se području bilježi i 118 biljnih vrsta od kojih je 16 vrsta strogo zaštićenih, a šest su endemi hrvatske flore te 19 vrsta špiljske faune. Špilja Samograd tipski je lokalitet za kornjaša Typhlotrechus bilimekii kiesenwetteri, endema Like.
Ondje je i 10 strogo zaštićenih vrsta šišmiša, zatim 15 vrsta leptira od kojih je osam strogo zaštićeno. Ptice su najrasprostranjenija skupina, zabilježena je 81 vrsta, a kritično ugrožena vrsta je suri orao, Aquila chrysaetos. U parku borave i sve tri velike zvijeri: ris, medvjed i vuk.
Unutar granica značajnog krajobraza je Stari grad Perušić čiji se lokalitet pod nazivom Vrhovina u Buškoj župi spominje davne 1071. u kojoj su stolovali Frankopani. Poznat je kao Gradina ili Turska kula i simbol je Općine Perušić. Kula je trenutno u procesu restauracije te se polovicom kolovoza očekuje njezino svečano otvorenje, piše novinarka Marina Bujan za Hinu.
PP Grabovača - 4
Foto:
PP Grabovača
U Kosinju tiskana najstarija i prva hrvatska knjiga
Na susjednom brdu je crkva Uzvišenja svetog Križa, najljepši i najvrjedniji sakralni objekt u Lici. Na tom je području i Kosinjska dolina s brojnim prirodnim ljepotama, špiljama, jamama i vrtačama, vrelima i izvorima iznad kojih se ističe planinski vrh Kalić sa spektakularnim pogledom na Kosinjsko polje.
U Kosinju je po prvi puta tiskana najstarija i prva hrvatska knjiga Misal po zakonu rimskog dvora 1483., a potom je 1490. otisnut i glagoljski Brevijar, a do danas su sačuvana dva nepotpuna primjerka, jedan papirnati koji se čuva u muzeju u Veneciji, a drugi pergamentni ulomak kalendara koji se čuva u Vatikanskoj knjižnici.
Tu je i zanimljiv kameni Kosinjski most, dug 70 metara, preko rijeke Like, projektiran početkom 20. stoljeća i izgrađen po uzoru na starohrvatsku mostogradnju, tehnikom "uklinjenja kamena".