Znamo još iz osnovne škole da se pridjevima koji u svom osnovnom obliku imaju ije u komparativu i superlativu slog krati. Tako od lijepog dobijemo ljepšeg i najljepšeg, a smiješan postaje smješniji i najsmješniji.
Pročitajte i ovo
LEKTORSKI DNEVNIK
Visok, višlji, najvišlji: Koja je najoptimalnija razlika u visini između žene i muškarca?
Naučili smo i da sve izvedenice od riječi mjera, mjesto i sjesti imaju je bez obzira na kratki odnosno dugi izgovor sloga. Mjeriti, zamjerati, polumjer; namještaj, premještati, mjestašce; predsjednik, sjedalo i zasjedanje – sve se to piše s kratkim refleksom jata. Tako se u pismu mogu poklopiti riječi koje različito izgovaramo, recimo namještaj i namještati: Namještaju stolove tako da odgovaraju ostalom namještaju.
Pročitajte i ovo
LEKTORSKI DNEVNIK
Piše li se ije ili je? Zapamtite ove tri riječi i znat ćete ih pisati još barem pedeset
No ima i primjera koji se razlikuju upravo po ije i je, tako u jednoj rečenici možemo naći vrlo slične riječi.
- Šef odjela kupio je nova odijela.
- Na klupi sjedi sijedi čovjek.
-
Svjetleći natpisi privlače nas svijetleći.
Naravno, iz konteksta ćemo shvatiti značenje svake riječi, a ako ih znamo pročitati s pravilnim naglaskom, onda tek nema problema. Ipak, navest ćemo neke primjere koji mogu zbuniti, a koje je dobro zapamtiti.
Zbrka sa zahtjevnim zahtjevima
Katkad se možemo naći u problemu dok pišemo imenice i glagole istoga korijena jer se razlikuju samo u tome imaju li ije ili je. Male promjene s vremenom nas uvelike promijene. Imenice promjena, izmjena, pobjeda, ozljeda u svim svojim oblicima imaju kratki slog, dok glagole promijeniti, izmijeniti, pobijediti, ozlijediti bilježimo s ije.
Ima i suprotnih primjera, u kojima je glagol s kratkim slogom, a imenice i pridjeve istoga korijena s ije. Kad nam nešto zapovjedi (glagol), mi slušamo njegove zapovijedi (imenica). Ispovjedi se (glagol) i napiši svoje ispovijedi (imenica).
Lektorski dnevnik
(Foto:
DNEVNIK.hr)
Pridjev zahtjevan upravo je takav kako mu ime govori i u jezičnom smislu. Reći ćemo da je onaj tko puno zahtijeva zahtjevan, ali ako je postavljen zahtjev, onda je taj zahtjev zahtijevan. Glagol pak uvijek ima ije: zahtijevati – zahtijevao sam, zahtijevam, zahtijevat ću, zahtijevajte…
Sijedi čovjek sjedi i sijedi
Nije isto ako napišemo da netko sjedi ili sijedi, iako, naravno, može istovremeno i oboje: Čovjek koji svaki dan sjedi na klupi sijedi od briga koje su ga snašle.
Imenice djelo i dio u deklinaciji imaju vrlo slične oblike, jednako kao i imenice odjel i odijelo. Treba zapamtiti da djelo i odjel uvijek imaju je, odijelo u deklinaciji zadržava ije, a kod imenice dio i se produžuje u ije. Tako imamo djelo – djela; odjel – odjela; odijelo – odijela; dio – dijela. Odijelo je djelo poznatog dizajnera, ali na posebnom odjelu nije bilo jednoga dijela.
Razlika između sljedeći i slijedeći toliko se spominje da je možda i suvišno pisati o tome, ali u istu skupinu možemo ubrojiti pridjev svjetleći i glagolski prilog sadašnji svijetleći. Svijetleći baterijskom svjetiljkom, pronašli smo svjetleći predmet u travi.
Pročitajte i ovo
Epska bitka
Poznati lanac brze hrane unosi razdor među Hrvate: Na čijoj ste strani?
Slijedeći pravila i pamteći primjere, vjerujem da ćete sljedeći put imati manje problema s određivanjem ije/je. I za kraj još jedan dobronamjeran savjet – čitajte, tako ćete bez previše truda upamtiti kako se što piše.