U slučaju smrti, imovina preminule osobe dijeli se njegovim nasljednicima. To uključuje i novac koji se nalazi na otvorenim bankovnim računima. Međutim, u nekim slučajevima može biti teško utvrditi gdje je preminuli imao otvorene račune. Situacija se može vrlo lako zakomplicirati ako pokojnik za sobom nije ostavio nikakvu dokumentaciju, pa nasljednici imaju problem uopće ući u trag računima.
Sukob na Bliskom istoku
Trump: "Izrael i Iran dogovorili su primirje, danas završava rat! Bog blagoslovio svijet!"
Upozorenje
Počinje toplinski val: U ovim će gradovima biti najgore
Savjetnik
U slučaju nuklearnog napada: Savjetnik što trebate napraviti, a što nikako nije preporučljivo
No postoje neki koraci koje nasljednici ipak mogu poduzeti kako bi saznali gdje je preminula osoba imala otvorene račune.
Jedinstveni registar računa
Fina, prema važećim zakonskim propisima, nejavne podatke o transakcijskim računima potrošača iz Jedinstvenog registra računa (JRR) daje: potrošaču ili poslovnom subjektu na kojega se podatci odnose (uz identifikaciju i naplatu usluge) i nadležnim tijelima za obavljanje zakonskih ovlasti.
"Podatak o smrti vlasnika računa Fina preuzima od Porezne uprave Ministarstva financija te u JRR upisuje oznaku da je vlasnik preminuo. Nakon toga, obveznici odgovorni za transakcijske račune i novčana sredstva vlasnika, dužni su, bez odgode, zatvoriti račune vlasnika koji je preminuo i provesti daljnje postupke prema propisima. Ako je na računima u trenutku zatvaranja bilo sredstava, banka će ih prebaciti na poseban račun te predstavljaju imovinu preminule osobe na čije nasljeđivanje imaju pravo nasljednici u ostavinskom postupku", objasnili su iz Fina-e.
Javni bilježnici, za potrebe provođenja ostavinske rasprave, Fini trebaju dostaviti zahtjev za isporukom nejavnih podataka iz JRR-a i Rješenje nadležnog suda o povjeravanju provođenja ostavinskog postupka. Fina će im isporučiti pregled podataka o računima potrošača, uz naknadu prema važećem cjeniku.
Podatke o računima preminule osobe moguće je isporučiti i nasljednicima navedenim na pravomoćnom Rješenju o nasljeđivanju. Sukladno tome, potencijalni nasljednici ne mogu dobiti podatke o računima ostavitelja, već ih od Fine može zatražiti isključivo tijelo koje vodi ostavinski postupak (javni bilježnik kao povjerenik suda, odnosno sud).
Ako je u pravomoćnom Rješenju navedeno više nasljednika i samo jedan želi preuzeti podatke, mora imati punomoć svih ostalih nasljednika u kojoj je jasno napisano da su ga ovlastili za preuzimanje ispisa iz JRR-a.
Opunomoćeni nasljednik Fini treba dostaviti originalnu punomoć ostalih nasljednika (potpisanu i ovjerenu kod javnog bilježnika ili hrvatskog konzulata u inozemstvu) ili javnobilježnički ovjerenu presliku (odvjetnička punomoć u RH ne mora imati ovjeren potpis), pravomoćno Rješenje o nasljeđivanju i zahtjev za isporuku nejavnih podataka iz JRR-a.
"Što se tiče nadležnih tijela koja imaju pravo tražiti nejavne podatke iz JRR-a, riječ je o sudovima, javnim bilježnicima, Poreznoj upravi, ministarstvima, HZZO-u, HZMO-u, Carinarnici, Hrvatskim vodama, Deviznom inspektoratu, Financijskoj policiji, jedinicama lokalne i područne samouprave, Centrima za socijalnu skrb i drugim pravnim osobama koje mogu dokazati da im podatci koriste za obavljanje zakonskih ovlasti", objasnili su iz Fina-e.
JRR, osim računa, sadrži podatke i o svim novčanim depozitima u bankama, kreditnim unijama i stambenim štedionicama. No Fina ne raspolaže podatcima o stanju sredstava na računima te se za te podatke potrebno obratiti banci u kojoj se račun vodi.
Provjera kod banaka
Jedan od koraka koji nasljednike može dovesti do računa u banci pokojnika može biti obratiti se Hrvatskoj udruzi banaka (HUB).
"Postupak pristupa informacijama o bankovnim računima i drugoj imovini u banci (npr. korištenje sefa) preminulih osoba reguliran je različitim zakonskim propisima, među kojima se posebno ističu Zakon o kreditnim institucijama vezano na pitanje bankovne tajne te Zakon o nasljeđivanju", objasnili su iz HUB-a i dodali da su tako utvrđena jasna pravila pristupa podacima o bankovnim računima preminulih osoba i osiguravaju zaštitu preminulih, kao i prava nasljednika.
"Informacije o proizvodima i stanjima, banke su dužne dati na upit javnog bilježnika određenog od nadležnog suda da vodi ostavinski postupak, nadležnom sudu, te nasljedniku koji taj status dokazuje pravomoćnim Rješenjem o nasljeđivanju", dodali su iz HUB-a.
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) nije nadležna za vođenje evidencije o vlasnicima računa, ne vodi registre dioničara, vlasnika udjela u fondovima ili druge imovine građana, stoga ne može pružiti informacije najbližim srodnicima, sudovima ili drugim osobama o tome gdje je preminula osoba imala otvorene račune ili financijsku imovinu.
Ipak, savjetuju kome se nasljednici mogu obratiti.
"Za pojedinu vrstu imovine koju drže naši subjekti nadzora, može se obratiti: društvima za upravljanje investicijskim fondovima za udjele u investicijskim fondovima, društvima za upravljanje mirovinskim fondovima za udjele u mirovinskim fondovima, Središnjem klirinškom depozitarnom društvu d.d. (SKDD) za domaće financijske instrumente koje se drže na osnovnim računima ulagatelja u SKDD-u, domaćim i stranim kreditnim institucijama ili investicijskim društvima za financijske instrumente koje se drže na transakcijskim ili skrbničkim računima i sl. Oni će, ovisno o slučaju, procijeniti jesu li ispunjeni zakonski uvjeti za dostavu takvih podataka provoditeljima ostavinskog postupka (javnim bilježnicima ili sudovima)", objasnili su.
Osim navedenoga, nasljednici mogu "otkriti" gdje je pokojnik imao otvorene račune i iz bankovnih izvoda ili drugih dokumenata financijskih institucija koje je čuvao ili čije ugovore posjeduje. Informacije o računima, nakon saznanja da je klijent preminuo, banka je dužna dati isključivo nadležnom sudu u ostavinskom postupku, javnom bilježniku određenom od nadležnog suda za vođenje ostavinskog postupka, nasljedniku navedenom na pravomoćnom Rješenju o nasljeđivanju.
Ne znate koja su vaša prava? Kako ih ostvariti? Država se nije previše potrudila objasniti na što sve imamo pravo, ali mi smo tu da vam pomognemo. Jer ako imaš pravo - ostvari ga.
Svoju priču pošaljite na reporter@novatv.hr