Odgovor na ovo pitanje potražili smo od studentice koja je studentske klupe hrvatskih sveučilišta odlučila zamijeniti onim inozemnim. Naša sugovornica Ivana ponosna je vlasnica prvostupanjske diplome novinarstva Fakulteta političkih znanosti. Tijekom studija ponudila joj se mogućnost odlaska na Sveučilište u Ohiu na profesionalno doškolovanje, što je objeručke prihvatila.
Pročitajte i ovo
Zagrepčanka u Amsterdamu
Studiranje u inozemstvu iz prve ruke
'Treba djeci pustiti neka idu'
Mogućnosti izvan Hrvatske: Školovanje u inozemstvu
'Bila sam na zadnjoj godini prediplomskog studija i ovo mi se činila kao odlična stvar. Raspitala sam se o fakultetu, otišla na forum, čitala iskustva drugih koji su odlučili studirati u inozemstvu i shvatila da sam donijela dobru odluku', rekla je Ivana.
Htjela sam iskoristiti priliku kad mi se već nudi i vidjeti je li trava stvarno zelenija u susjedovom dvorištu.
Ivana
Prema podacima Instituta za razvoj obrazovanja, baziranim na statistici UNESCO-a, u 2009.godini ukupno je 6.861 hrvatskih studenata upisalo studijske programe na visokim učilištima u inozemstvu u 2009. Njih 80% upisalo je studijske programe u zemljama Europske Unije. Najveći broj hrvatskih studenata nalazi se u Austriji, Italiji, Njemačkoj, Sloveniji i SAD-u.
UNESCO navodi kako stopa odlazne studentske mobilnosti u Hrvatskoj iznosi 4,93%. Ovime se Hrvatska svrstava u zemlje s iznadprosječnom stopom odlazne studentske mobilnosti.
Ivana je dio te statistike. Kao glavni razlog odlaska na studij u inozemstvo navela je kvalitetu studija. Većina studenata koji odlaze na studijski boravak u inozemstvo navodi kako im je glavni motivacijski faktor odlaska osobni razvoj. Ima i onih kojima je uz osobni razvoj i kvalitetu studija motivacija za odlazak na inozemni studij i usavršavanje stranog jezika.
>> Koja je zemlja najzanimljivija hrvatskim studentima?
Upravo je strani jezik važan faktor za studentsku međunarodnu mobilnost. Prema izvješću 'Socijalna i ekonomska slika studentskog života u Hrvatskoj: nacionalno izvješće istraživanja EUROSTUDENT za Hrvatsku (2011.)' engleskim stranim jezikom, u određenoj se mjeri, služe gotovo svi studenti, a 79% procjenjuju svoje znanje engleskog razmjerno ili vrlo dobrim. Poznavanje ostalih jezika manje je rašireno u studentskoj populaciji, a i razina znanja tih jezika je značajno slabija.
Ivana je svoj odlazak na američko sveučilište mogla zahvaliti dobrom poznavanju engleskog jezika, ali i tome što je djelatnike američke ambasade uvjerila da je upravo ona ta koja zaslužuje stipandiju i odlazak na stručno usavršavanje. Što se tiče samog fakulteta, Ivana je jako zadovoljna njihovom organizacijom. 'Bilo me strah da se neću uklopiti kada dođem na fakultet. Hoću li moći pratiti nastavu? Kako ću polagati ispite? Bila su to samo neka od pitanja na koja su me mučila prije odlaska. Ali čim sam došla tamo shvatila sam da sam se brinula bez razloga. Profesori su bili odlični prema nama stranim studentima. Kada smo imali bilo kakvih pitanja, koja se nekada bila možda i glupa, mogli smo ih pitati i uvijek su nam u svemu pomogli', rekla je Ivana.
Tijekom svog boravka u Americi, Ivana je stekla mnogo prijatelja, s kojima je i danas u kontaktu preko društvenih mreža. ' To je još jedna prednost studiranja u inozemstvu. Steknete nove prijatelje. Svi smo mi toliko različiti i drago mi je da sam imala priliku učiti o drugim zemljama i kulturama preko mojih novih prijatelja. Svi su oni bili oduševljeni pričama o Hrvatskoj, za koju prvo nisu znali ni gdje je, i rekli su da će nas obavezno doći posjetiti', rekla je Ivana te u šali nadodala da je odlična turistička ambasadorica.
Želite li se i sami okušati u studiranju u inozemstvu i vidjeti je li trava u susjedovom vrtu stvarno zelenija, pratite ponude stipandija i mogućnosti studentske mobilnosti. Ivana vam toplo preporučuje odlazak na studij izvan Hrvatske. Ne zbog lošeg školstva u Hrvatskoj, već zbog novih iskustava, znanja i prijateljstva koja možete steći ovim načinom studentske mobilnosti.
Jeste li vi studirali u inozemstvu? Ukoliko imate slična iskustva ili znate nekoga tko je studirao u inozemstvu, pošaljite nam svoje priče na moj.report@novatv.hr.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook