Policijska uprava istarska je danas poslala na adrese slovenskih prekršitelja Zakona o nadzoru državne granice prvih 11 prekršajnih naloga. Šest prekršajnih naloga za obrtnike na koje su registrirana plovila i pet prekršajnih naloga za pravne osobe, priopćili su iz MUP-a.
Na prekršajnim nalozima za pravnu osobu bit će obuhvaćene i odgovorne osobe u pravnoj osobi za koje su predviđene kazne od 10000 kuna plus 5000 kuna plus troškovi postupka 500 za svakog – dakle 16.000 kuna po prekršaju za pravnu osobu, odnosno za obrtnike 2500 kuna po prekršaju.
Pročitajte i ovo
Pokušaj ubojstva
Krvavi obračun ispred kafića: Muškarac s ubodnom ranom prevezen u bolnicu
Protiv crnog scenarija
"Karlu se nešto dogodilo": Ono doba u godini kada neki osjećaju poseban strah, i to s razlogom
Podsjetimo, savudrijskim ribarima stigle su u ponedjeljak prve kazne od strane slovenskih institucija za, kako tvrdi Slovenija, "kršenje crte razgraničenja u Savudrijskoj vali".
Pejčinović Burić: Hrvatski ribari se ne trebaju brinuti
Hrvatska policija danas šalje prve prekršajne prijave slovenskim ribarima, a svojim ribarima pružit će svu potrebnu pravnu pomoć kako bi se našlo rješenje za situaciju u kojoj su se našli, izjavila je u ponedjeljak u Zagrebu potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić.
"Žalimo da je slovenska strana slanjem kazni prekršila dosadašnji dogovor o izbjegavanju incidenta i u zaštiti našeg teritorija mi smo prisiljeni odgovoriti istom mjerom tako da će hrvatska policija danas poslati prvih 11 prekršajnih prijava slovenskim ribarima", rekla je ministrica u izjavi za novinare..
Po njezinim riječima, hrvatski se ribari "ne trebaju brinuti".
"U dogovoru koji je postignut s hrvatskim institucijama mi ćemo pružiti svu pravnu pomoć koja je potrebna kako bi iznašli rješenje za ovu situaciju u kojoj su se našli", kazala je Pejčinović Burić.
Savudrijskim ribarima stigle su u ponedjeljak prve kazne slovenskih institucija za, kako tvrdi Slovenija, "kršenje crte razgraničenja u Savudrijskoj vali", potvrdio je to Hini predsjednik Ceha ribara Istarske županije Robert Momić.
Riječ je o novčanim kaznama u iznosu od 500 eura, koje mogu biti umanjene za 50 posto odnosno njihov je iznos 250 eura ako se kazna plati u roku od osam dana, dodao je.
Momić ističe da hrvatski ribari, sukladno dogovoru s ministrom poljoprivrede Tomislavom Tolušićem, te kazne neće platiti već će one biti proslijeđene načelniku sektora za granicu Policijske uprave istarske ili umaškoj policijskoj postaji.
Slovenska policija priopćila je u subotu da je poslala prvih 14 kazni hrvatskim ribarima iz Savudrije i Umaga te najavila da će idućeg tjedna nastaviti na sličan način provoditi zakon.
Pejčinović Burić je podsjetila da u međunarodnom pravu u odnosima između država nema jednostrane primjene arbitražne odluke, pa tako ni u ovom slučaju arbitražne odluke koju Hrvatska ne prihvaća, stoga nema ni promjene na terenu.
"Granica u skladu s međunarodnim pravom ostaje na sredini crte Savudrijske vale", istaknula je ona.