U Vatikanu je primio predstavnice 850 crkvenih redova. Obećao im je da će se boriti protiv iskorištavanja i zlostavljanja te poručio redovnicama da svećenicima koji ih žele koristiti kao sluškinje kažu - ne.
Pročitajte i ovo
Čuvar tradicije
Ovo neobično umjetničko djelo jednog Hrvata završilo je u Vatikanu: "Sigurno je Papi bila zanimljiva, drugačija je od ostalih"
Problemi s proračunom
Papa Franjo poslao upozorenje svećenstvu: "Svi moramo biti spremni na žrtvu"
"Ne samo seksualno zlostavljanje redovnica, nego i zloporaba moći, savjesti - protiv toga se moramo boriti. I što se tiče službe redovnica, molim vas: služba da, sužanjstvo ne", kazao je papa Franjo.
A papine velike mjere protiv svećenika zlostavljača i dalje su tema. O tome u Dnevniku Nove TV govorio je psihoterapeut i svećenik, dr. Josip Bošnjaković iz Osijeka.
Mogu li se ove nove mjere pape Franje zaista smatrati revolucionarnima?
Smatram da su ove nove smjernice koje su u četvrtak izašle u javnost jedan kontinuitet na kojem Crkva radi zadnjih 20-ak godina. Radi se o jednom od dokumenata koji je samo nastavak onoga što je i prije bilo rečeno.
Dakako da je bilo malo i kritike nakon susreta pape Franje s predsjednicima svih biskupskih konferencija u veljači u Vatikanu, a o tome da nije ništa značajno promijenjeno.
Ove smjernice pokazuju da Crkva želi raditi na tom polju. U ožujku u Vatikanu je izašao novi zakon prema kojem se gleda kako zaštititi maloljetne osobe i one osobe koje su ranjive.
Svima nama u Crkvi je teško govoriti o toj temi. Dokument se naziva "Vi ste svjetlo svijeta".
Ovo što se događa zadnjih godina unijelo je tamu i ljagu na Crkvu. Izlazak iz te tame je mukotrpan i naporan, no vjerujem da svi hrabro, s određenom odgovornosti i sviješću obraćanja želimo ići prema onome što je svjetlo i da smo upućeni služiti ljudima i biti naradost svima.
Kako bi u praksi mogle izgledati najvažnije od tih mjera i što je točno drugačije u odnosu na prijašnju praksu?
Ono što je novo - to je da se u roku od godine dana u svim nadbiskupijama svijeta treba otvoriti jedan ured gdje se mogu prijaviti određeni slučajevi zlostavljanja, kako civila, tako i osoba koje su već aktivne u Crkvi.
Ono što je značajno i novo jest da smo mi svi bili prije obvezni po svojoj savjesti prijaviti, sada je to i zakonski izglasano. Dakle, ako nešto znam, a ne prijavim - samim tim i sam kršim zakon.
Novina je i da se štiti onoga tko prijavljuje. Također, novina je što nadbiskupi, odnosno metropoliti imaju jednu značajniju ulogu u svemu tome.
Gleda se na žrtvu i obitelj žrtve i kako im pomoći s pravne, psihološke i medicinske strane, zavisno od slučaja do slučaja.
Tu se ne radi samo o maloljetnim nego i o ranjivim osobama. Tu je bitno spomenuti da ranjive osobe nisu samo maloljetne nego i sve ostale osobe koje zbog nekog psihičkog ili fizičkog stanja nisu bile u stanju obraniti se u određenoj situaciji.
Naglašena je i suradnja s civilnim ustanovama. što se već godinama naglašava u Crkvi, a ima i govora o zataškavanju. Ima govora i o tome kako vratiti dobar glas osobama ukoliko su krivo optužene.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr