Pročitajte i ovo
GONGOVA ANALIZA
Plenković je na TikToku pričao o prvom poljupcu i ondje postao jedan od najpopularnijih političara, Pernar je najpraćeniji
objavio Gong
Objavljen financijski izvještaj stranaka: Kandidat koji nije uspio ući u Europski parlament dobio najviše donacija
U Hrvatskoj mjestimice ima problema s glasovanjem nacionalnih manjina, najčešće zbog odbijanja da im se umjesto manjinskog izda opći glasački listić, priopćila je Udruga GONG u izvješću o promatranju izbora do 10 sati.
Promatrači GONG-a zabilježili su povećan broj birača u BiH koji izlaze na izbore u odnosu na jučer.
Povećan je i broj onih kojima birački odbori ne izdaju glasačke listiće jer imaju prebivalište u Hrvatskoj, a nisu se prethodno registrirali za glasovanje u inozemstvu, kao i broj birača koji čekaju na izdavanje plave potvrde.
Riječ je o potvrdi da je utvrđena greška u popisu, a birač ima pravo glasati jer nema prebivalište u RH.
Izbore za zastupnike u Hrvatski sabor promatra ukupno 1.500
promatrača GONG-a, među kojima je 117 promatrača u inozemstvu.
Do 10 sati, 65 mobilnih ekipa u Hrvatskoj posjetilo je 212 biračkih mjesta, a 17 mobilnih ekipa u BiH 54 biračka mjesta.
GONG ističe dobru suradnju s biračkim odborima, izbornim
povjerenstvima i DIP-om, Iako je na određenom broju biračkih mjesta promatračima GONG-a bio onemogućen ulaz ili su im članovi biračkih odbora pravili probleme pri nadgledanju izbornog procesa, što je protuzakonito.
U Hrvatskoj im nije bio dozvoljen ulazak na biračko mjesto 14, u mjestu Slakovcu, u općini Nedelišće, te na biračkom mjestu 62 u zagrebačkom naselju Travno, no nakon intervencije GIP-a, promatranje je omogućeno.
Na biračkom mjestu 37 u središtu Zagreba predsjednica biračkog odbora, suprotno pravilima, nije htjela potpisati primjedbu promatrača GONG-a, niti komunicirati s njim. Na biračkom mjestu 22 u Šibeniku biraču je izdan glasački listić iako nije bio u popisu birača, koji je glasovao, iako radilo se o grešci.
Promatrači su ujedno javili da je bilo glasovanja bez
identifikacijskih dokumenata, te da birači ponegdje nisu znali gdje glasovati, dok u Kninu nisu bili zalijepljeni listići na kutijama za manjine.
Kad je riječ o nepravilnostima tijekom glasovanja u inozemstu, GONG navodi da je na biračkom mjestu 5 u Hobartu u Australiji, GONG-ov promatrač potjeran je s jer je jučer izvjestio o nepravilnostima s tog biračkog mjesta.
Uočeno je, među ostalima, da se ne poštuje tajnost glasovanja tj. da ima tzv. obiteljskog glasovanja.
GONG je zaprimio i dojave građana o problemima s glasovanjem nacionalnih manjina, gdje birački odbori nisu dopustili pripadnicima nacionalnih manjina da glasuju za opće liste.
Takvih je slučajeva bilo u Zagrebu, Vrbovcu, Petrinji, Dubrovniku i Osijeku.
GONG je zabilježio veći broj upita građana o tome gdje im je biračko mjesto, a i danas stižu dojave o kršenjima izborne šutnje, o čemu će GONG naknadno obavijestiti javnost, navodi se u priopćenju.
DIP o izborima
Predsjednik Državnog izbornog povjerenstva Branko Hrvatin na podnevnoj je konferenciji za novinare izvijestio da u dosadašnjem tijeku parlamentarnih izbora nisu zabilježena kršenja izbornih pravila.
Prema podatcima s terena, nema uočenih problema, nema ekscesa niti incidenata, kazao je Hrvatin na konferenciji na kojoj je izvijestio da je na izbore do 11 sati u Hrvatskoj izišlo 17,91 posto birača.
Predsjednik DIP-a izvijestio je da postoje određene dojave promatrača "o nekim događajima na nekim biračkim mjestima", koji su, rekao je, ponajviše rezultat određenog nepoznavanja izbornog procesa.
Hrvatin je naveo kako je zabilježeno da određeni broj birača koji su autobusima, vjerojatno iz Srbije, došli u Benkovac i okolna mjesta nije mogao glasovati na tim biračkim mjestima, jer su se prije registrirali za glasovanje u Srbiji.
Oni se tamo nalaze na popisu i ne mogu glasovati na ovim biračkim mjestima jer bi time postojala mogućnost dvostrukog glasovanja, objasnio je.
Izvijestio je i da je u Samoboru biračko mjesto bilo predviđeno u tvornici "Dr. Škobić" gdje je jučer došlo do istjecanja amonijaka, pa je preseljeno na drugu adresu, u poslovnicu Croatia osiguranja, o čemu su građani s tog područja na vrijeme obaviješteni.
Na konferenciji su iznijeti i podatci o izvješćima policije
dostavljenim DIP-u o nekoliko jučerašnjih slučajeva provala u objekte u kojima su i biračka mjesta, ali pritom nije došlo ni do kakvog oštećenja glasačkog materijala.
Tako je jučer u Pločama zabilježen upad u ured ravnateljice dječjeg vrtića u kojemu se nalazi i biračko mjesto, ali birački materijal nije oštećen.
U Šibeniku je zabilježena provala u osnovnu školu Vidici gdje je provaljeno u automat sa sokovima, a glasački materijal nije oštećen, a na Rabu je na školi Banjoli zabilježeno razbijanje prozorskih stakala.
Hrvatin je to ocijenio ekscesima koji nigdje nisu bili usmjereni
prema biračkom mjestu ili biračkom materijalu.