Gotovo svako domaćinstvo ima malu kućnu ljekarnu s najosnovnijim lijekovima za prehladu i druge sezonske bolesti. Dolaskom toplijeg vremena većina će nas krenuti u takozvano proljetno čišćenje tijekom kojeg bi, prije ili kasnije, na red trebala doći i spomenuta kućna ljekarna. U njoj će se vrlo vjerojatno naći lijekovi kojima je istekao rok trajanja ili su već korišteni, pa im je rok za sigurnu upotrebu prošao.
Visoki predstavnik u BiH
Schmidt zadao udarac Dodiku: "Odluka stupa na snagu odmah"
Ima ozlijeđenih
FOTO Krš i lom u Zagrebu: Ozlijeđeno dvoje ljudi, policijski auto zabio se u stablo
konklava sve bliže
Od 135 imena, većina priča o samo dvama imenima: Tko će biti novi papa?
Takve pripravke htjet ćete baciti – ali znate li gdje ih se smije odložiti i zašto takvo mjesto, ni u kojem slučaju, ne smije biti komunalni otpad ili WC školjka?
Lijekovi kojih se želite riješiti jedna su od kategorija medicinskog otpada i njihovo zbrinjavanje regulirano je Pravilnikom o gospodarenju medicinskim otpadom.
Pročitajte i ovo
MAKARSKA RIVIJERA
Ružni prizori iz našeg turističkog mjesta: "Nema čega nema, a tu piše i ime i prezime..."
Farmaceutskim otpadom smatraju se svi lijekovi i tvari, uključujući i njihovu primarnu ambalažu, odnosno onu s kojom je tvar bila u doticaju, koji su postali neupotrebljivi zbog isteka roka valjanosti, prolijevanja, rasipanja, pripremljeni pa neupotrebljeni ili se ne mogu koristiti zbog drugih razloga.
Ubrzani razvoj farmaceutske industrije u kombinaciji s rastom populacije doveo je do rastuće rasprostranjenosti proizvodnje lijekova, a posljedično i do veće upotrebe jer su lijekovi sve dostupniji. Kao posljedica svega navedenog je i povećano stvaranje farmaceutskog otpada koji treba zbrinuti na prikladan način kako ne bi nanosio štetu prirodi, prije svega vodama. Dakle, lijekovi se nikako ne smiju odlagati u komunalni otpad ili bacati u kanalizaciju jer i neznatne koncentracije određenih tvari u lijekovima mogu imati štetan utjecaj na kvalitetu voda, a time i na ljudsko zdravlje.
Farmaceutski otpad dijeli se na opasan, neopasan i kontrolirane lijekove. Najčešće u kupaonskim ormarićima imamo one iz skupine neopasnog farmaceutskog otpada – otvorene sirupe, kapi za oči, kreme, masti s isteklim rokom trajanja, otvorene injekcije ili rastvori za infuzije, materijali za pripremu preparata. Pod opasan farmaceutski otpad spadaju citotoksični lijekovi, hormoni, imunosupresivna sredstva, antiinfektivni lijekovi. Amfetamini, narkotici i opijati pripadaju u kontrolirane lijekove.
Pročitajte i ovo
ILEGALNI PESTICIDI
Cvate ekološki kriminal unatoč strogim pravilima: "Ta roba se nesmetano uvozi u Hrvatsku"
Kako te vrste otpada ne bi završile u prirodi, već se zbrinule na siguran i neškodljiv način najbolje ih je predati u ljekarne, koje su ih dužne preuzeti. Isto vrijedi i za veterinarske lijekove, koje treba predati u veterinarske ambulante i ljekarne.
Ljekarne su dužne voditi evidenciju, ugovoriti zbrinjavanje s ovlaštenom tvrtkom i farmaceutski otpad odvojeno skupljati u odgovarajućim spremnicima, ovisno o ključnom broju na otpadnom materijalu. Medicinski otpad dužna su preuzeti i reciklažna dvorišta.
Pročitajte i ovo
KRITIČNI MINERALI
Kina je američkoj vojnoj i civilnoj industriji zadala smrtonosan udarac
Pročitajte i ovo
Akcija EPPO-a i USKOK-a
Upali u ministarstvo Gordana Grlića Radmana! Pet osoba osumnjičeno, pogledajte što su radili