'Švedska je tradicionalno bila jedan od najvećih zagovornika proširenja EU-a i to je i dalje', rekao je veleposlanik Ehrenkrona u predavanju o temi 'EU i globalizacija - izazovi švedskog predsjedanja Unijom' održanom na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu.
Pročitajte i ovo
BANDE STOCKHOLMA
Vojna sila obučava tinejdžerske bande u Švedskoj za napade na ambasade i tvrtke
Stanje je alarmantno
Golemi porast nasilja i ubojstava na sjeveru Europe: Razotkriven podmukli plan bandi koje angažiraju tinejdžere - "Jeftini su"
Švedska 1. srpnja preuzima predsjedanje EU-om od Češke. Ehrenkrona je istaknuo da će hrvatski pristupni pregovori s EU-om biti među najvažnijim prioritetima švedskog predsjedanja EU-om.
'Jako se radujemo suradnji s Hrvatskom. Nastojat ćemo, barem tehnički, završiti pregovore (s Hrvatskom) koliko je to moguće', rekao je.
'Unatoč tomu što kasnimo, vjerujemo da možemo postići znatan napredak u većini pitanja', dodao je.
Bilateralna pitanja moraju biti odvojena od pregovaračkog procesa
Osvrnuvši se na slovensku blokadu hrvatskih pregovora s EU-om zbog graničnog prijepora, Ehrenkrona je istaknuo kako Švedska smatra da bilateralna pitanja moraju biti odvojena od pregovaračkog procesa.
'Potrebno je pronaći rješenje prihvatljivo za obje strane', rekao je, istaknuvši da se pritom iz vida ne smije izgubiti ono što je najvažnije, a to je da Hrvatska postane punopravnom članicom EU-a.
'Nadamo se da ćemo moći pozdraviti Hrvatsku kao članicu EU-a u ne tako dalekoj budućnosti', rekao je.
Govoreći o prioritetima švedskog predsjedanja EU-om, barun Ehrenkrona na prvom je mjestu istaknuo financijsku i gospodarsku krizu, zatim borbu protiv klimatskih promjena, Baltičku strategiju, jačanje transatlantskih veza, odnose s Kinom te konkretizaciju Istočnog partnerstva EU-a s bivšim sovjetskim državama koje će biti pokrenuto na summitu 7. svibnja u Pragu.