Hrvatsko društvo radiologa od ministra zdravstva Vilija Beroša zatražilo je u petak da pojasni svoju izjavu da mu za nekog pacijenta treba dvije minute da očita CT", istaknuvši da se ona može shvatiti i kao banalizacija uloge radiologa u suvremenoj medicine.
U otvorenom pismu, HDL se osvrnuo na izjavu ministra Beroša o vremenskim normativima predloženim u novom Planu i programu mjera zdravstvene zaštite za pojedine preglede i medicinske postupke.
Reagirajući na kritike koje su na taj prijedlog uputile liječničke udruge, Beroš je u izjavi, među ostalim, iznio podatak o tome da mu kao iskusnom liječniku neurokirurgu, za nekog pacijenta treba dvije minute da očita CT i dvije da ga pita kako se osjeća, ali da mu za drugog, kompleksnijeg, pacijenta treba 40 minuta.
Radiolozi od Beroša zatražili pojašnjenje
Iz HDL-a su od ministra zatražili pojašnjenje te izjave, istaknuvši da se njime mogu izbjeći neželjene posljedice izjave koja se nažalost u krajnjoj mjeri može shvatiti i kao banalizacija uloge radiologa u suvremenoj medicini.
Spornu izjavu, ističu, Beroš je iznio kao nadležni ministar tijekom rasprave o iznimno bitnom dokumentu za organizaciju svakodnevnog rada liječnika i osiguravanje jednake i primjerene kvalitete zdravstvene zaštite građanima.
Pročitajte i ovo
Poslovno carstvo
Tko su članovi Prigožinove obitelji: Žena ima tvornicu čokolade, sin je dobio crni križ...
Smatraju da su njome radiolozi stavljeni u iznimno neugodan položaj u kojem moraju objašnjavati da su samo liječnici sa licencom specijaliste radiologa ovlašteni analizirati snimke i pisati službene nalaze CT-a.
Osim toga, nabrajaju i što je potrebno napraviti kako bi izdali kvalitetan nalaz, kojim se pacijentima može jamčiti kvalitetna zdravstvena zaštita.
“Pisanje nalaza CT-a mozga kao i drugih slikovnih pretraga zahtijeva prethodno proučavanje kliničke dokumentacije pacijenta, određivanje načina snimanja prema dijagnostičkom upitu koji postavlja liječnik/ica koji pacijenta/icu upućuje na snimanje, provjeru kvalitete dobivenih slika, analizu slika uz korištenje svih dostupnih programskih mogućnosti te potom i pisanje radiološkog nalaza”, kažu u toj udruzi.
Poručuju i da, slijedeći navedene postupke, radiolozi nisu u mogućnosti sve to učiniti u dvije minute i pri tome jamčiti pacijentima odgovarajuću kvalitetu nalaza.
"Kvalitetna zdravstvena zaštita zahtijeva odgovarajuće školovano osoblje, radne prostore i opremu te primjereno vrijeme za izvođenje svake pojedine pretrage koja, ma kako se nekom činila jednostavnom, pojedincu i ljudima iz njegove okoline može temeljito promijeniti daljnji tijek života", poručuju u pismu.
Ubrzo se javio Beroš
"Tijekom jučerašnje konferencije za medije, nakon sjednice Vlade, jasno sam demantirao napise određenih medija koji očito ne mogu ili ne žele razlikovati značenje glagola očitati i pročitati. Stoga, danas iznova pojašnjavam medijima ključnu razliku. Očitanje nalaza obavlja specijalist radiolog za što je potrebno veći vremenski raspon. Samo čitanje već napisanog nalaza u domeni je drugih specijalista - kliničara, u mom primjeru neurokirurga, za što je potrebno svega nekoliko minuta", rekao je ministar.
"Stoga, molim medije koji su krivo prenijeli moju izjavu te zanemaruju moj jučerašnji demanti, objavu istog sukladno Zakonu o medijima. Posebno smatram nužnim ispravak netočnog navoda kako bi se u potpunosti otklonila banalizacija uloge specijalista radiologije ili bilo kojeg drugog djelatnika u zdravstvenom sustavu", zaključuje Beroš.
Reagirao i Roić
"Pogledao sam jučerašnju izjavu ministra Beroša i demantij. Danas smo se i čuli, on je rekao da apsolutno nije mislio da se može očitati i da neurokirurg treba očitavati takvu snimku, već da je mislio pročitati nalaz", rekao je predsjednik Hrvatskog radiološkog društva Goran Roić za Dnevnik Nove TV.