Premijer Andrej Plenković i ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić tvrde - predsjednica Vladu nije službeno obavijestila da neće ići u Marakeš. To su, kažu, doznali iz medija. Iz ureda predsjednice uvjeravaju kako to nije istina.
Pročitajte i ovo
Planovi za budućnost
Plenković: "Od Nove godine raste minimalna plaća"
Premijerovo izvješće
Plenković se hvalio u Saboru, brzo ga poklopili: "AI bi bolje vodio državu od ove Vlade"
Predsjedničin savjetnik za vanjsku politiku Dario Mihelin, doznaje Dnevnik Nove TV s Pantovčaka, u srijedu poslijepodne nazvao je Jasnu Ognjanovac - osobu u ministarstvu zaduženu za globalni kompakt. Obavijestio ju je da Predsjednica neće ići u Marakeš. Službeni dopis nisu slali, tvrde, jer to nije bila ni dosadašnja praksa. O neodlasku u Marakeš obaviješten je, kažu, i hrvatski veleposlanik Vladimir Drobnjak. A početkom tjedna ured predsjednice poslat će pismo i glavnom tajniku UN-a.
Zbog čega je predsjednica odgodila put i dalje ostaje misterij.
To zanima i Most. Krive i Vladu zašto javnost nisu upoznali s time što je uopće Marakeški sporazum.
"Nikako nije dobro ovakvo ponašanje i Vlade i Predsjednice koje smatram neodgovornim - prvo Vlada koja šuti, Predsjednice koja ima jedan stav - najavljuje da će ići pa da neće ići bez da je jasno rekla što je problematično u tom sporazumu. Mislim da se tako odgovorna vlast ne ponaša'', kaže Nikola Grmoja, saborski zastupnik iz Mosta.
Marakeški dokument koji je podijelio politiku katalog je mjera koje su države usuglasile, a regulira pitanje leganih migranata.
Prije usvajanja, smatra bivši ministar, treba poput Austrije napraviti temeljitu pravnu analizu.
"Ipak bi možda mogao postati dio običajnog prava imati neke obveze za Hrvatsku budućnost znači o tome treba razgovarat u javnosti i iznijeti posljedice usvajanja tog dokumenta za RH', kaže Miro Kovač, bivši ministar vanjskih poslova. Na pitanje ''smatrate li da Vlada nije dovoljno komunicirala s javnošću oko tog dokumenta?'', Kovač odgovara ''samo kažem da je vrlo važno da se na tom planu pokaže transparentnost."
Nije prvi put, smatra profesor Tihomir Cipek, da se Predsjednica i Vlada razilaze u vanjskoj politici. Prijepor je nastao oko predsjedničina poziva u Hrvatsku Vladimiru Putinu u jeku europskih sankcija Rusiji. Vlada se protivila i dolasku srbijanskog predsjednika Vučića. Predsjednica je sklonija višegradskoj skupini, premijer politici Bruxellesa.
"Ideja je da Predsjednica RH i Vlada surađuju i koordiniraju vanjsku politiku. Ako te koordinacije nema to onda naravno ruši rejting zemlje u inozemstvu. Predsjednica uvijek želi nekako tu pravu jezgru birača zadovoljiti, izaći im u susret, a to je radikalna desnica", kaže prof.dr.sc. Tihomir Cipek s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu.
Kako je Predsjednica odustala od Marakeša, iako je u UN-u najavila da ide, sada je na Vladi da odredi tko će nas tamo predstavljati.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr