'Politička je floskula da nas je pogodila recesija', kazao je predsjednik HNS-a Radimir Čačić na stranačkoj tribini u Zagrebu ocjenjujući da Hrvatsku nije ni mogao dotaknuti kolaps investicijskog sektora kad ga niti nemamo.
Pročitajte i ovo
Kriza u Francuskoj
Macron se obratio javnosti prvi put nakon pada vlade: Otkrio je kad će imenovati novog premijera
80 eura
Vlada umirovljenicima obećala božićnicu, a oni poručili: "Da daju i više, nije dovoljno!"
'Naše banke nisu financirale niti jedan ozbiljan projekt, sve se svodi tek na financiranje automobila i stanova, malog i srednjeg poduzetništva', navodi Čačić.
Rješenje vidi u jačanju proizvodnog sektora i decentralizaciji te podsjeća kako je još prije pet mjeseci ponudio strateške mjere za izlazak iz krize, što je javno i objavljeno, ali da su tada iz Vlade govorili o BDP-u od četiri pa potom od dva posto. 'Ima li pilota u avionu?', pitao je Čačić.
Ocijenio je da je gospodarska politika po principu 'Kupi glas, nije važno šta košta, ionako neću platiti' logika HDZ-a gdje je na vlasti, ali i SDP-a u Zagrebu.
'Dosad nitko nije preuzeo odgovornost za sudbinu građana, sve se svodi na opstanak na vlasti', smatra Čačić i dodaje kako su u Vladi za pet godina plaće narasle 60 posto, a broj zaposlenih u javnoj upravi veći je za 35.000 dok je u industriji, samo tijekom ove godine, broj zaposlenih manji sedam posto, a industrijska proizvodnja manja je 14 posto.
Pad BDP-a i do sedam posto?
Gospodarski strateg HNS-a Dragan Kovačević ocijenio je nedopustivim da se aktualna vlast hvali kako su se uspješno zadužili, umjesto da pokrenu proizvodnju.
Smatra da bismo trebali imati rast BDP-a od četiri do pet posto godišnje kako bi servisirali sadašnji dug koji se popeo na 41 milijardu eura, no predviđa realni pad BDP-a i to do sedam posto.
Čini se, kaže Kovačević, da su sada svjetske financijske institucije rekle 'dosta', a mi smo u međuvremenu izgubili sistem industrijske proizvodnje i radne navike, a dobili smo model društva u kojemu je važno što više potrošiti.
'Takav način upravljanja potpuno je pogrešan, no glavno je da je nađen dežurni krivac- svjetska kriza', dodaje Kovačević i navodi kako je isto i Zagrebu gdje nema nikakve gospodarske politike, osim kako zadovoljiti socijalno-glasačke skupine.
Čačić i Kovačević svjetlu točku vide u turizmu, ali ne, kako kažu, zbog politike Ministarstva turizma, već zbog činjenice što će se europski gosti više odlučivati za bliža odredišta te zbog dobrih hrvatskih cesta i sve nižih cijena benzina.