Novi se vlasnik obvezao provesti plan restrukturiranja koji je odobrila i Europska komisija. U škveru bi nakon toga, prema potpisanome, ostalo raditi 2000 radnika, što je za tisuću i pol manje nego sada. Sindikati zbog toga traže socijalni sporazum s novim vlasnikom koji sredinom ožujka očekuje prve ugovore o gradnji brodova.
Pročitajte i ovo
pridružili se prosvjedu
FOTO Na blokadu gimnazije u Novom Sadu ravnatelj odgovorio molitvom
stanje neizvjesnosti
Vlada i sindikati sjedaju za pregovarački stol: "Štrajk je izgledna opcija"
'Mislim da je potpisom ugovora o prodaji Brodosplita, s jedne strane omogućava nastavak brodograđevne industrije u tom brodogradilištu pod nadzorom privatnog vlasnika, a s druge strane ispunjavamo možda i najbolniju zadaću prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju', kazao je ministar Vrdoljak.
>> Vrdoljak: Nadajmo se svi skupa da DIV ima novca za Brodosplit
Prosvjedi u Trećem maju
Dok se Brodosplit privatizirao, u Trećem maju prosvjed. Brodogradilište bez brodova nije brodogradilište, upozorilo je nekoliko stotina radnika riječkog 3. maja na mirnom prosvjedu u krugu škvera.
Pozivaju Vladu da im što prije omogući zapošljavanje jer sada radi tek tridesetak posto radnika, dok su ostali na prisilnim godišnjim odmorima i čekanjima! Dali su rok Vladi od sedam dana. Potom će u nove sindikalne akcije. 'Gospodin Milanović je na sjednici Vlade rekao da smo vječiti gubitaši, ali mi njih pitamo, s ovog mjesta, tko vam, gospodo draga, puni proračun da imate tako velike plaće gore?', kazao je Juraj Šoljić, glavni sindikalni povjerenik SMH-a 3. maja.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook