Pročitajte i ovo
S 28 na 25 posto
Grad s najnižim porezom na dohodak imat će još niže poreze: "Na kraju godine ljudima ostane jedna plaća više nego u Zagrebu"
Kako se troši naš novac
Bandić o tome ni ne razmišlja: Bjelovarčani vide koliko košta gradonačelnikov auto, koga je častio ručkom, gdje je spavao...
U tijeku očevid
FOTO Tragedija na odmorištu! Otac kamperom pregazio vlastito dijete, preminulo je
eskalacija sukoba
VIDEO Ispaljene stotine raketa prema izraelskim gradovima, više desetaka ozlijeđenih: "Izrael će biti oštro kažnjen"
najezda
Imoćani na mukama, ne mogu se riješiti napasti: "Skaču na glavu, padaju sa svih strana"
Aplikacijom se želi postići najviša moguća razina transparentnosti te spriječiti mogućnosti za stranačko kadroviranje, nepotizam i zapošljavanje u Gradskoj upravi zbog kupovanja izbornih glasova.
Projektom se ujedno želi spriječiti dodjeljivanje poslova, donacija i drugih vrsta isplata po kriterijima političke ili rodbinske povezanosti, kao i neprimjereno trošenje proračunskih sredstava, ali i potaknuti građane na aktivniju suradnju s Gradskom upravom.
"Građani imaju pravo znati na što se troše njihove kune, a mi u Bjelovaru nemamo što skrivati", istaknuo je bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak predstavljajući u Novinarskom domu taj jedinstveni pothvat u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe.
Naime, takva razina transparentnosti do sada u Hrvatskoj nije uvedena niti u jedno tijelo javne vlasti, a Hrebak očekuje da će primjer Bjelovara uskoro početi slijediti i drugi gradovi u Hrvatskoj kako bi se vratilo povjerenje građana u institucije.
Nisu svi gradonačelnici šerifi
"Nisu svi gradonačelnici šerifi i na ovaj način šaljemo snažnu poruku da nisu svi isti. Ovakvim i sličnim potezima možemo ponovno vratiti povjerenje građana u politiku i institucije koje smo izgubili u posljednjih 30 godina", rekao je Hrebak na predstavljanju projekta na kojem se radilo šest mjeseci, a stajao je oko 140.000 kuna.
Ne može se više sa starim potrošenim birokratskim aparatom iz prošlog stoljeća graditi moderno društvo 21. stoljeća, poručio je bjelovarski gradonačelnik.
Po riječima Vuka Vukovića s Instituta sinergije znanosti i društva, 90 posto hrvatskih građana smatra da je korupcija izuzetno raširena u lokalnoj i regionalnoj samoupravi, a takvo poražavajuće uvjerenje jedan je od gorućih društvenih problema.
"Povjerenje se mora uspostaviti i poštena vlast nema što skrivati. Potrebne su radikalnije i konkretnije mjere za transparentnost lokalne vlasti, tako da javnost ima uvid u svaku pojedinačnu transakciju iz lokalnog proračuna", kazao je Vuković.
Bjelovar je još u veljači putem aplikacije otvorio svoj proračun javnosti i omogućio jednostavan uvid u proračunske stavke i razvojne učinke proračuna. Sada je u suradnji s Institutom sinergije znanosti i društva, koji je izradio aplikaciju, otišao korak dalje i pružio uvid u isplate iz gradskog proračuna.
Na predstavljanju je iznesen i primjer SAD-a, gdje su sve pojedinačne transakcije iz federalnog proračuna od 1,5 bilijuna dolara dostupne javnosti u interaktivnoj internetskoj tražilici. (Hina)