Kako pametno uložiiti ušteđevinu od 50.000 eura, a još ste k tome početnik kada je riječ o ulaganju u umjetnine? 'Ulažite sigurno u ono što mi nazivamo mrtvace, to kod nas znači autore hrvatske moderne, dakle od početka 20. stoljeća do sredine 20.stoljeća , možda koja godina iza', rekao je Zdravko Mihočinec, direktor Kontura aukcijske kuće. Sugerirao je i potpunu suprotnost prvom prijedlogu; ulaganje u recenti umjetnički rad mladih umjetnika.
Pročitajte i ovo
Suočavanje s prošlošću
Poznati muzej uklanja umjetnine: Pet djela velikih slikara ukrali su nacisti?
Nova runda
Dnevnik Nove TV doznaje: Priprema se novo izdanje narodnih obveznica, evo što građani mogu očekivati
Prvi kolekcionari umjetninu nikada ne kupuju kao investiciju. No ipak, koliko vremena treba čekati da se ulaganje u umjetnine isplati? Stručnjaci tvrde da ako je riječ o klasicim, vrlo brzo. 'U proteklih pet godina porast cijene za djela umjetnika, od Bukovca, Medovića, Račića, Kraljević i tako dalje je bio u prosjeku oko 300 posto', rekao je Mihočinec.
Koliki je rizik od gubitika?
Što se tiče rizika od gubitka, on je na tržištu umjetnina izrazito malen jer nema potresa kao što su na tržištu kapitala gdje se vrijednost dionica mijenja iz dana u dan
Što se tiče rizika od gubitka, on je na tržištu umjetnina izrazito malen jer nema potresa kao što su na tržištu kapitala gdje se vrijednost dionica mijenja iz dana u dan. Stručnjaci početnicima koji kreću u ulaganje savjetuju da se uvijek savjetuju s nekim tko je dobro upućen u te krugove te tko se profesionalno bavi umjetninama.
'Postoje otprilike dvije vrste ulaganja kod kolekcionara, ljubitelja umjetnosti . Postoje ljudi starijeg kova koji kupuju provjerene vrijednosti i postoji druga vrsta kolekcionara koji ulažu novac malo s jednim određenim rizikom ,ali računajući da će ti autori doći do svoje afirmacije za godinu, dvije, pet i da onda kad postignu tu svoju afirmaciju onda naravno postignu i drugu vrstu cijene', objasnio je galerist Ivo Jerič. 'Netko pogodi, a netko ne, ali opet ne može izgubiti. Može mu se dogoditi u najgorem slučaju da mu vrijednost slike, odnosno umjetnine bude 10 posto viša , ako ima sreće bit će viša i 200 posto', dodao je.
Kako razlikovati orginal od falsifikata?
Jerič je objasnio kako se zaštititi od falsifikata. 'Neke slike sami normalno znamo provjeriti, jer ih dobijemo od autora, ali čim je malo vrijednije, stariji autor od prije 50-ak, 60-ak godina odlazimo kod stručnjaka koji nam daje certifikat. To vam onda stoji ako je gvaš ili tempera negdje oko 1000 kuna , a ako je ulje onda negdje 1500 kuna', rekao je Jerič.
Kod ulaganja u umjetnine treba imati na umu jednu stvar; umjetnine nisu dionice i ne donose brzopoteznu zaradu. No, sigurno je da ako danas kupite djelo nekog mladog slikara za tisuću eura, ono će za par godina vrijediti barem duplo. No, najvažnije na ako se i odlučite ulagati u umjetnost, ne radite to preko razno raznih TV-aukcija i prodaja. Umjetnost je vrlo specifično područje u kojem naivci lako mogu izvući deblji kraj, onaj financijski naravno.
Emisiju Novac možete pratiti u nedjeljom u jutarnjem terminu na programu Nove TV.