Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Središnje banke ulile u financijski sustav 300 milijardi dolara

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Središnje banke diljem svijeta u petak su ulile milijarde dolara u bankarski sustav u sklopu koordiniranih napora da spriječe širenje krize na kreditnim tržištima, a obećale su da će učiniti i više ako se ukaže potreba.

Ukupno su središnje banke u Europi, Aziji i Sjevernoj Americi injektirale više od 300 milijardi američkih dolara tijekom 48 sati u nastojanju da novac nastavi dalje nesmetano teći kroz arterije globalnog financijskog sustava, nadajući se da će spriječiti slom tržišta kredita koji bi mogao naštetiti gospodarstvima.

Pročitajte i ovo Ilustracija nova službena valuta ANKETA Za dva tjedna prestaje iskazivanje cijena u kunama i eurima: Treba li se produljiti? Zamjena do kraja godine - 1 zamjena na 2000 lokacija Euri su u novčaniku, ali što je s kunama koje još nismo zamijenili? Kod građana ih je još uvijek 4,66 milijardi

U priopćenju koje naglašava ozbiljnost s kojom gleda na trenutni stres na tržištu, američka središnja banka Fed objavila je da će osiguravati gotovinu koliko god je potrebno da bi tržišta glatko funkcionirala. 

To priopćenje prvo je takve vrste nakon 11. rujna 2001., kada su teroristički napadi prouzročili šok u američkom financijskom sustavu.

"Ben Bernanke mora da se osjeća kao kapetan Titanika. Zna da je brod pogodio santu leda no, kroz tamu i maglu, ne može vidjeti kolika je šteta", slikovito je opisao glavni ekonomist BMO Capital Marketsa u Torontu Sherry Cooper, govoreći o situaciji u kojoj se nalazi predsjednik Feda. 

Fed je poduzeo tri odvojene operacije u petak, ukupno injektiravši u bankarski sustav 38 milijardi dolara, najveći iznosi u jednom danu od 19. rujna 2001. 

>> Svjetske burze danas izgubile milijarde dolara

Europska središnja banka injektirala je u petak u bankarski sustav 61,05 milijardu, nakon injekcije od 94,8 milijardi eura u četvrtak. 

To je bilo dovoljno da umiri paniku na tržištima kredita eurozone.

Središnje banke Japana, Kanade, Švicarske i Australije također su ulile velik novac u bankarske sustave.

Tržišta su proteklih nekoliko tjedana uznemiravale vijesti o
problemima u bankama i fondovima koji su izloženi rizičnim ulaganjima na američkom tržištu hipotekarnih zajmova. 

To je potaknulo zabrinutosti da će presušiti jeftini krediti koji su dosad poticali globalni gospodarski rast.

Potresi koji su uzdrmali globalna financijska tržišta počeli su u
četvrtak, kada je najveća francuska banka BNP Paribas zamrznula imovinu tri svoja fonda zbog njihove izloženosti američkim drugorazrednim hipotekarnim zajmovima. 

>> BNP Paribas zamrznuo 1,6 milijardi eura

To je europska kreditna tržišta prestrašilo zbog mogućnosti da bi sve veći gubitci povezani s rastućim problemima u otplati drugorazrednih hipotekarnih kredita u SAD-u mogli
potkopati stabilnost europskih investicijskih tvrtki.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene