Državni statistički ured objavio je podatak prema kojemu se je bruto domaći proizvod (GDP), u odnosu na 1991. godinu, realno povećao za 56 posto, dok su prosječne realne mjesečne bruto plaće povećane za 51,7, a u neto iznosu za 57,2 posto.
Pročitajte i ovo
Slovenija opet ispred ostalih
Ustavni sud odlučio: Svim ženama treba omogućiti medicinski potpomognutu oplodnju
Svi su poginuli
FOTO Detalji tragičnog pada zrakoplova: Let je bio rođendanski poklon jednom od putnika
U 15 godina od osamostaljenja znatno je povećana i međunarodna trgovinska razmjena, pa je lani Slovenija izvozila skoro 18 milijardi dolara robe i usluga, ali se zbog liberalizacije trgovine i ukidanja trgovinskih barijera još više povećao i uvoz, zbog čega današnja Slovenija, u odnosu na statističke podatke iz vremena kad je djelovala kao republika u bivšoj Jugoslaviji, ima slabiju pokrivenost izvoza uvozom, pa u vanjskoj trgovini ima skoro devetpostotni deficit, odnosno pokrivenost uvoza izvozom sada iznosi 91,2 posto.
Poboljšanje životnih prilika i standarda vidi se i iz podatka da je 1995. godine prosječni Slovenac za Renaultov model automobila Clio morao raditi 2600, a danas samo 4400 sati. Da su automobili u tranzicijskom razdoblju Slovencima služili kao dobra ilustracija napretka i svojevrstan statusni simbol društvenog položaja vidi se i iz podatka da je broj motornih vozila od 1991. svake godine rastao za 15 posto.
U zadnjih 15 godina u Sloveniji je osim toga udvostručen broj mladih ljudi koji studiraju. Na taj je trend međutim utjecala i sve manja mogućnost da mladi s nižim stupnjevima obrazovanja dobiju posao, što je prije 15 godina bilo puno lakše, te mogućnost plaćanja studija, odnosno izvanrednog upisivanja na sveučilište.