Podignuta optužnica protiv devet osoba iz 'Dijagnoze 1'
Piše T.Š.,
19. veljače 2009. @ 19:43
Pred Županijskim sudom u Splitu danas je USKOK podigao optužnicu protiv devet hrvatskih državljana iz predmeta 'Dijagnoza 1' koje se tereti za udruživanje i više počinjenih kaznenih dijela, čime su većem broju osoba omogućili stjecanje statusa hrvatskoga ratnog vojnog invalida (HRVI) Domovinskog rata i nanosili državnom proračunu štetu 'velikih razmjera', priopćio je danas USKOK.
Podijelite
Za kaznena djela primanja i davanja mita, zloporabe položaja i ovlasti te krivotvorenje dokumenata optuženi su: S. J. (1965.), M .J. (1957.), D.Š. (1964.), M. T.(1973.), V. N. (1955.), B. U. (1974), D.R. (1947.), B.S. (1964.) i D.S. (1964.).
Optužnica prvooptuženu umirovljenu medicinsku sestru S.J. tereti da je od kraja studenoga 2005. do 11. veljače 2008. na području Splita i Zagreba povezala ostale okrivljenike, njih osam, u zajedničko djelovanje radi pribavljanja neprirodne materijalne koristi od većeg broja korisnika kojima su također omogućili stjecanje statusa hrvatskoga ratnog vojnog invalida i drugih prava koja proistječu iz tog statusa na temelju Zakona o pravima hrvatskih branitelja, čime su pribavili znatnu materijalnu dobit na štetu državnog proračuna. U priopćenju se navodi kako su okrivljenici, među kojima su i petorica liječnika, od kojih je jedan umirovljen, dogovorno postupali prema unaprijed utvrđenoj cijeni svake pojedine usluge.
Okrivljenica S. J. osobno je i uz posredovanje svojeg muža, optuženoga M. J. i vozača u splitskome HZMO-u D.Š., također optuženoga, nalazila zainteresirane osobe i od njih zahtijevala novčane svote koje su se, ovisno o pojedinoj usluzi, kretale od 4200 do 6500 eura, a od kojih je najmanje 10 posto zadržavala za sebe. Tako je za sve zainteresirane osobe i ovisno o određenim potrebama dijagnoze od bolničkog tehničara M.T. i umirovljenog liječnika B.S. naručivala izradu neistinitih liječničkih nalaza za koje im je na njihovo traženje plaćala od 100 do 300 eura po nalazu, a na traženje liječnika D.S. plaćala je od 250 do 300 kuna po nalazu, navodi USKOK.
S.J. dostavljala je osobne podatke osoba i njihove radne sposobnosti okrivljenome M.T. te ga upućivala na upis dijagnoza potrebnih za pozitivne ocjene vještaka mjerodavnih povjerenstava. On je po dogovoru i uputama okrivljenih B. S. i D.S. na osobnom računalu na formatirane nalaze pojedinih zdravstvenih ustanova upisivao osobne podatke korisnika, protokole i dijagnoze kao da su ih pregledali i liječili razni specijalisti te im utvrdili ozljede i bolesti zbog kojih nisu sposobni za rad te željeni stupanj invalidnosti Zatim je tako izrađene nalaze dostavljao okrivljenima B.S. i D.S., koji su ih ovjeravali lažnim pečatima i potpisima raznih specijalista, a D.S. je izrađivao nalaze bez obavljenog pregleda, navodi USKOK.
Također, optuženica S.J. je osobe koje su status i invalidske mirovine temeljile na dijagnozama psihičkih bolesti upućivala okrivljenome B. U. koji je, u skladu s dogovorom, za 300 do 350 eura izdavao tražene liječničke nalaze i otpusna pisma koja je ovjeravao svojim pečatom i potpisom iako nije obavio preglede. Dodaje se kako je tako prikupljenu liječničku dokumentaciju predavao okrivljenima (supružnicima) S.J. i M.J., koji su je zatim predavali zainteresiranim osobama kako bi od svojih liječnika primarne zdravstvene zaštite dobili prijedlog za ocjenu radne sposobnosti i mišljenje radi vještačenja invalidnosti. U skladu s dogovorom, te su osobe dokumentaciju uz zahtjev predavale okrivljenome D. Š., koji je nalaze i potvrde u spisima osoba koje su već ocijenjene o stradavanju zamjenjivao novim i neistinito izrađenim nalazima te ih po uputama S.J. dostavljao u rad okrivljenome D.R., liječniku vještaku Hrvatskoga zavoda za mirovinsko osiguranje u Splitu.
On je, znajući da je dokumentacija osoba koje su posredstvom S.J. tražile utvrđenje određenog stupnja invalidnosti neistinita i nedostatna, za najmanje 1000 do 2000 eura donosio nalaz i mišljenje te davao traženu ocjenu o nastalom stupnju invalidnosti i gubitku radne sposobnosti. Po dogovoru sa S.J., i V.N., liječnik vještak u Povjerenstvu za reviziju ocjene invalidnosti u Ministarstvu branitelja za najmanje 1000 do 2000 eura utvrđivao je visok postotak ocjene invalidnosti, a u predmete, u kojima je prvostupanjski liječnik vještak prije utvrdio ocjene, ulagao je neistinitu liječničku dokumentaciju na temelju koje je utvrđivao i viši postotak invalidnosti.
Optužnicom se okrivljenicima stavlja na teret da su na opisani način većem broju osoba omogućili stjecanje statusa hrvatskoga ratnog vojnog invalida, a na temelju tog statusa i prava na osobne invalidnine, opskrbnine, naknade troškova prijevoza, stjecanje dionica bez naplate i svih prava koja im pripadaju po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, te stjecanje prava na invalidske mirovine i povećanje utvrđenih iznosa tih mirovina, čijom bi isplatom za državni proračun nastala šteta 'velikih razmjera', stoji na kraju današnjega priopćenja USKOK-a.
U prosincu prošle godine Županijski sud u Osijeku sedam optuženika iz predmeta "Dijagnoza 2" nepravomoćno je osudio na zatvorske kazne od šest mjeseci do sedam godina.