Rad Tomislava Domazeta-Loše prepoznat je od vodećih svjetskih institucija - od Harvarda preko Stanforda do Cornella. Paralelno s važnim projektom na bakterijama radi i na još jednom istraživanju - tumorima na primitivnim životinjama.
Pročitajte i ovo
Bolja Hrvatska
U ovom laboratoriju svakog dana analiziraju milijune novinarskih članaka, sve zbog borbe protiv jedne stvari
Bolja Hrvatska
Ima samo 26 godina... i već 50 izuma
>> Usred krize dala otkaz na poslu s dobrom plaćom i - pokrenula svoj posao!
Inovator Ivan iza sebe ima 50-ak izuma, gotovo isti broj nagrada. Jedan od izuma koji je odjeknuo Europom ugrađuje se u industrijske pogone.
Zoran i Alan u krizi otvaraju radna mjesta, izrađuju aplikacije i igrice, a o njima piše i New York Times.
Različiti alati za rad. Različiti profili ljudi. Različit posao. No uspješnost im je jednaka. 100-postotna. 'Mi kao znanstvenici uvijek težimo pomaknut granice znanja', kaže Domazet Lošo. 'Ovo je recimo jedan početak, srebrna medalja iz Njemačke', dodaje Ivan. 'Nismo očekivali da ćemo imati ured od 500 kvadrata i da ćemo zaposliti 16 ljudi', kaže Zoran.
Tako je govorio Tomislav prije godinu dana. Ivan prije godinu i pol. Zoran prije pola godine. Danas, svatko sa svojom novom uspješnom pričom. Tomislav je opet pomaknuo granice. Nakon što je otkrio da se geni mogu i spontano stvoriti s timom međunarodnih istraživača dao je nove, važne smjernice za razvoj biologije.
'Naš rad govori o tome da bakterije i životinje treba proučavati zajedno i da su i jedne i druge utjecale na razvoj života na zemlji na još neproučene načine koje još treba istražiti', ističe Lošo. 2012. ostaje upisana i kao godina državne nagrade za znanost i Reda Danice Hrvatske s likom Ruđera Boškovića. Izravno iz ruke predsjednika. 'Ono što meni drži u znanosti, u Hrvatskoj je - prkos! Prkos da pokažem da usprkos zanemarivanju znanstvene izvrsnosti, iako te svi tapšaju po ramenu, a nitko konkretno ne pomaže, nitko ne ulaže u stvarno izvrsna znanstvena istraživanja', kaže Lošo.
Prije pola godine Zoran i Alan imali su plan proširiti svoju 'tvornicu' od 16 ljudi. 'To smo i ostvarili, zaposlili smo nove ljude. Sad nas je zajedno 25. Pustili smo i nove igre, jedna je bila hit, druga malo manje, ali u skladu s očekivanjima', kaže Alan Slumina.
Milijuni ljudi svakodnevno koristi njihove aplikacije i igrice. O njihovoj uspješnosti govore i nagrade, ali i New York Times. 'U ovoj industriji je jako bitno pratiti ono što se zbiva, biti u toku s novim stvarima. Upravo smo se vratili s kongresa u Hamburgu. Dobili smo entuzijazam da nove proizvode radimo još bolje', ističe Alan. Tvrtka koju su osnovali, stopostotni je izvoznik. Planiraju zapošljavanje novih ljudi.
Kao i Ivan Matuna. Iza sebe ima 50-ak vrhunskih izuma i patenata, tvrtku i ime u svijetu. 'Ugovoreni su novi poslovi, novi partneri su pronađeni, radimo na novim projektima', kaže on. Od izuma koji su pomogli njegovim srednjoškolskim kolegama do onih koji spašavaju živote, poput inovacije za sprječavanje sudara. No da se nekad nađe u poslovnom sudaru, priznaje i sam.
Ivan,
'Ta ljubav prema poslu nadvlada sve, bez ljubavi prema poduzetništvu ne bi se mogli prevladati teški dani, a kako imam iskustva znam da nakon tih teških dana dolaze i oni dobri', zaključuje Ivan. U planu je širenje poslova, tvrtke, ljudi. I nastaviti raditi ono što voli. Isto kao i Tomislav. Isto kao i Zoran i Alan.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook