Košarkaši i vaterpolisti zapeli u četvrtfinalu

Hrvatski su košarkaši izgubili četvrtfinalnu utakmicu olimpijskog turnira od Španjolske s rezultatom 54:72, dok su vaterpolisti poraženi od Crne Gore 7:6.

Hrvatski košarkaši nisu se uspjeli plasirati u polufinale Olimpijskih igara u Pekingu. U četvrtfinalnom dvoboju bolji su sa 72-59 (22-11, 15-15, 14-12, 21-21) bili svjetski prvaci Španjolci. Pred 11.000 u dvorani Wukesong sudili su Sudek iz Slovačke, Zavlanos iz Grčke i La Monica iz Španjolske.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Košarka: Litva uvjerljiva protiv Kine Slika nije dostupna Kvalifikacije za OI: Portoriko bolji od Kameruna, Hrvatska u četvrtfinalu

Iako su naši košarkaši u posljednja dva dvoboja protiv Španjolaca igrali ravnopravne utakmice, prošle godine na Euronbasketu u Španjolskoj svladali su ih 85-84, a prije tri godine u Beogradu izgubili četvrtfinale tek nakon produžetaka i nakon što ih suci teško oštetili, u srijedu u Pekingu nisu imali šanse.

Već u šestoj minuti bilo je 12-1 za Španjolce, a najzaslužniji za sjajan start svoje momčadi bio je Pau Gasol koji je ubacio devet od tih 12 poena pritom zaradivši prekršaje Banića i Baraća, te izvevši našu reprezentaciju iz bonusa. Usto, agresivnom obranom Španjolci su potpuno poremetili ritam napada naših košarkaša koji su prvi pogodak iz igre postigli tek u sedmoj minuti.

Krajem druge četvrtine Španjolci su poveli i sa 16 koševa (37-21 u 19. minuti), ali se na poluvrijeme otišlo s prihvatljivih 11 poena zaostatka (37-26) zahvaljujući ubačajima Banića i Ukića.

Nažalost, i treća četvrtina je započela kao i prva, punih pet minuta naši košarkaši nisu uspjeli poentirati iz igre, pa je u 25. minuti bilo 19 razlike za Španjolce (47-28), te je utakmica bila odlučena. Kao i u utakmici protiv Argentine, potpuno je zatajio šut za tricu našim igračima, u prvih 30 minuta ubacili su tek dva od 15 pokušaja izvan linije 6,25 metara, dok je pod koševima vladao sjajni Gasol.

Na početku četvrtog dijela Tomas je tricom vratio nadu smanjivši na 51-41, ali potom je uslijedio konačni potop. Španjolci su postigli 12 koševa zaredom i pobjegli na 63-41. U završnici je bilo i 24 razlike (70-46) da bi u posljednje dvije minute Hrvatska serijom 13-0 smanjila na podnošljivih minus 13.

Ovim porazom Hrvatska je okončala nastup na Igrama u Pekingu, je ru košarci nema razigravanja za poredak od petog do osmog mjesta.

HRVATSKA: Ukić 7, Kus 7, Popović, Rozić 4, Prkačin 1, Tomas 7, Planinić 12, Nicević 2, Rudež, Banić 15, Lončar 4, Barać

ŠPANJOLSKA: P. Gasol 20, Fernandez 8, Rubio 3, Navarro, Calderon 10, Reyes 13, Jimenez, Lopez, Rodriguez, M. Gasol 3, Mumbru 7, Garbajosa 8

ŠUT IZ IGRE: Hrvatska 20-53 (38 posto), Španjolska 26-53 (49 posto). TRICA: Hrvatska 5-19 (26 posto), Španjolska 6-20 (30 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 14-20 (70 posto), Španjolska 14-22 (64 posto). SKOK: Hrvatska 29 (21 8), Španjolska 36 (25 11)

U prvoj četvrtfinalnoj utakmici vaterpolskog turnira na Olimpijskim igrama u Pekingu u srijedu su vaterpolisti Hrvatske izgubili su od Crne Gore sa 6-7 (1-3, 3-2, 0-1, 2-1). Sudili su Tulga iz Turske i Bock iz Njemačke.

Vaterpolisti Hrvatske borit će se na Olimpijskim igrama u Pekingu. To je svakako najveće neugodno iznenađenje za naš momčadski sport na Igrama u Pekingu jer smo upravo od vaterpolista očekivali borbu za medalju.

Međutim, nakon dobrog starta, oni su najprije neočekivano u skupini izgubili od SAD-a, a u srijedu niti jednog trenutka nisu bili ravnopravni europskom prvaku Crnoj Gori i zasluženo su poraženi. Uostalom, to je bio treći službeni susret ovih reprezentacija u posljednjih mjesec dana i drugi poraz naših, a važno je reći da odabranici ratka Rudića niti jednog puta nisu izjednačili rezultat.