Kino: 'ZRNO UTJEHE' - Ocjena: 7/10
Pročitajte i ovo
Quantum of Solace
'Zrno utjehe' poharao američke kino-blagajne
Filmske recenzije
De Niro, Pacino i Ford - penzići kao akcijski junaci
(Quantum of Solace), Režija: Marc Forster, Uloge: Daniel Craig, Olga Kurylenko, Judi Dench, Mathieu Amalric, Giancarlo Giannini
Filmovi o najpopularnijem tajnom agentu na svijetu spadaju u posebnu kategoriju. To je ona kategorija u kojoj vrijedi pravilo – htjeli vi to ili ne, o tom ćete filmu doznati apsolutno sve, a da ga niste ni pogledali. I to 'apsolutno sve' me prilično prestrašilo.
'Apsolutno sve' na našu sreću nije uvijek točno i najčešće sadrži niz nebitnih detalja uz to preuveličanih do groteske. 'U novom Bondu nema psihološke profilacije likova', 'Bond u toj i toj minuti filma pije piće koje uopće ne odgovara njegovom profilu', 'Bond u novom filmu ima mobitel te i te marke, a sat mu je one druge marke, a to njemu uopće ne odgovara' i na kraju 'Novi Bond je sigurno najslabiji u čitavom serijalu'. To su samo neke od opaski koje su došle do mene prije nego što sam pogledao film, s kojim usput rečeno nisam baš imao sreće.
Prvi i drugi pokušaj gledanja filma završio je na samom početku – više nije bilo karata. Treći i četvrti su se izjalovili mojom greškom jer nisam pretpostavio da ću na traženje parkinga pored kina potrošiti više od pola sata, pa mi susretljiva gospodična na blagajni nije mogla prodati kartu za predstavu koja već traje.
Sreća mi se osmjehnula u petom pokušaju. Karta je bila konačno u džepu, ali me tih nekoliko minuta prije početka filma mučilo gore spomenuto apsolutno sve koje sam htio-ne-htio pokupio usput svih predhodnih tjedana kada sam pokušavao pogledati film.
Prema sadržaju apsolutno svega pripremio sam se na najslabiji Bond film svih vremena. Već nakon uvodne akcijske scene snimljenje na cestama u okolici talijanske Siene, odahnuo sam. Bilo je zanimljivo i napeto. I meni i koliko sam zamjetio ostatku publike koja je ugodno popunila kino dvoranu u prilično ne atraktivnom terminu za projekciju filma.
Zrno utjehe je po mnogo čemu zanimljiv i jedinstven Bond film. Po prvi puta u povijesti bond filmova naslovnu pjesmu izvodi duet ('Another Way To Day' Jack White i Alicia Keys) i prvi je to film o Bondu koji se izravno nastavlja na svog predhodnika. Uz to film je pušten u distribuciju na stotu obljetnicu rođenja Iana Fleminga, pisca koji je stvorio tajnog agenta 007.
Redatelj filma je Marc Forster, autor odličnih naslova 'Monster's Ball' i 'Finding Neverland'. Obzirom da Forsterova spomenuta dva filma (ujedno i najpoznatija) nemaju baš nikakve veze sa žanrovima bliskim Bond filmovima, redatelj se sasvim dobro snašao u akcijski nabijenom 'Zrnu utjehe'.
Film djeluje slabije od svog prethodnika 'Casina Royale'. Međutim, Bond filmovi su posebna kategorija – oni nude sasvim pristojnu količinu zabave čak i ako spadaju u slabije izdanke serijala.
'KARANTENA' - Ocjena: 6/10
(Quarantine) Režija: John Erick Dowdle, Uloge: Jennifer Carpenter, Johnathon Schaech, Columbus Short, Jay Hernandez, Steve Harris, Rade Šerbedžija
Nikada nisam bio pobornik konformističke teze da je remake uvijek slabiji od originala, samo zato što je remake. Ponekad i prerada može rezultirati kvalitetnijim filmom. Nažalost, sve se to ne može reći za 'Karantenu'. Iako, recimo odmah na početku, film uopće nije loš. Ako netko nije slučajno gledao orignal, američka prerada će mu biti još i bolja. I teško da će lista prigovora na račun filma biti poduža.
'Karantena' je nastala prema odličnom španjolskom hororu 'Rec', možda i najboljem izdanku žanra koji smo imali prigodu pogledati ove sezone. Za 'Karantenu' termin remake (prerada) ne odgovara baš najbolje, a u posljednje su vrijeme Amerikanci skovali odličnu riječ za takve filmove. To je mirror-movie.
U tu kategoriju spadaju obrade koje originalni film rekonstruiraju gotovo kadar po kadar, najbitnija razlika između originala i 'zrcalo-filma' su glumci odnosno jezik na kojem govore.
Osnovni problem 'Karantene' u odnosu na originalni 'Rec' je nedostatak suptilne jezovite atmosfere. Originalnu raskošnu stambenu zgradu u Barceloni zamjenila je ne tako prostrana zgrada u Los Angelesu. U originalu stanari zgrade do polovice ili možda čak do druge trećine filma nemaju pojma u kakvu su to kašu upali, pa tako ni gledatelj.
Tu se na suptilan način gradi visoka napetost jer staro pravilo kaže da je mnogo strašnije ono što se ne vidi. S druge strane stanari iz Los Angelesa vrlo brzo shvate što je izvor opasnosti, te nakon toga film počinje nalikovati na nekakav križanac između 'Zore živih mrtvaca' i 'Resident Evila'.
Uzmimo u obzir i činjenicu da je 'Karantena' snimana sa znatno većim budžetom od svog španjolskog uzora. Višak novca donio je i više opasnih čudovišta koja vrebaju iz mraka, ali taj višak čudovišta je na neki način bio kontraproduktivan i nije donio višak strave.
Riječ dvije i o nastupu Rade Šerbedžije. Njegova je uloga mala, ima možda pet ili šest rečenica u čitavom filmu. Ali veseli činjenica da je Rade u filmu glas razuma u potpuno histeričnoj situaciji. Uostalom 'Karantena' i 'Rec' su ona vrsta filmova u kojima nema stroge podjele na glavne i sporedne uloge.
Ukratko, 'Karantena' je dobar horor koji nudi dobru zabavu. Ako spadate u ljubitelje strave koji još nisu pogledali 'Rec' preporuka je da prvo pogledate 'Karantenu', a potom njegov španjolski uzor. Za isti novac dobit ćete veći paket strave i užasa.
Pročitajte prijašnje filmske recenzije: Katastrofalna 'Slagalica strave' i solidna 'Zrcala'