Obavijesti Video Pretražite Navigacija
vrijedne 4 milijarde dolara

U Rumunjsku stigle američke rakete koje Rusi smatraju velikom prijetnjom: "Sad smo bolje zaštićeni"

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Rumunjska svoju zastarjelu vojnu opremu obnavlja prema NATO-ovim standardima i postupno zamjenjuje MIG-ove iz sovjetskog razdoblja. Danas su primili američke projektile Raytheon Patriot.

Rumunjska vojska primila je u četvrtak prvu isporuku američkih projektila zemlja-zrak Raytheon Patriot kako bi osnažila svoje obrambene kapacitete, što je naljutio Rusiju.

Pročitajte i ovo Teroristički napad u Moskvi Izvori otkrivaju Iran je također upozorio Rusiju na sigurnosnu prijetnju uoči napada u Moskvi Rusija oborila ukrajinske projektile - 4 Raste broj stradalih Rusija i Ukrajina izmjenjuju žestoke napade, a SAD tvrdi: "Rusi koriste projektile iz Sjeverne Koreje, to je kršenje međunarodnih obveza"

"Rumunjska je postala sigurnija zemlja nakon što je na svom teritoriju ugostila projektile Patriot. Rumunji su sada bolje zaštićeni", rekao je premijer Ludovic Orban na svečanosti predaje projektila na vojnom poligonu na obali Crnog mora.

Projektili su dio integriranog obrambenog sustava koji čine i nedavno nabavljeni borbeni zrakoplovi F-16. Rumunjska svoju zastarjelu vojnu opremu obnavlja prema NATO-ovim standardima i postupno zamjenjuje MIG-ove iz sovjetskog komunističkog razdoblja.

Sustav vrijedan četiri milijarde američkih dolara važan je čimbenik te članice EU-a i NATO-a koja želi otkloniti svaku prijetnju od Rusije.

Ruski predsjednik Vladimir Putin više je puta ponovio da Moskva na američke projektile u istočnoj Europu gleda kao na veliku opasnost te će biti primorana rasporediti dodatne raketne projektile i time osnažiti svoje borbene kapacitete.

SAD traži od članica NATO-a da za vojni proračun izdvoje dva posto BDP-a, a Rumunjska je bila jedna od prvih europskih saveznika koja je to učinila.

U Rumunjskoj se nalazi i američka baza za balističke projektile i ta je zemlja u misijama u Iraku i Afganistanu sudjelovala s borbenim jedinicama.

SAD opetovano ističe da je "raketni štit" zamišljen kao obrana NATO zemalja od mogućeg napada projektilima iz Irana, a ne kao prijetnja Rusiji.

SAD je 800 milijuna dolara vrijedan dio rumunjskog dijela "štita" pokrenuo 2016.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene