Zapadni diplomati i UN osudili su pakistansku odluku da nametne izlaznu naknadu za svakog afganistanskog izbjeglicu koji je pobjegao od talibanskog progona. Nazivaju je "šokantnom i frustrirajućom".
Potez "bez presedana" usmjeren je na izbjeglice koji čekaju da napuste Pakistan i odu u zapadne zemlje prema shemama preseljenja, a Pakistan naplaćuje oko 760 eura za svaku osobu.
Ova odluka dolazi nakon što je ta zemlja već najavila obračun sa strancima bez dokumenata i proglasila 1. studenog krajnjim rokom da oko 2 milijuna neregistriranih Afganistanaca napusti zemlju. Pakistan je započeo s masovnim deportacijama Afganistanaca bez dokumenata nakon isteka roka.
Tisuće Afganistanaca bez ispravnih dokumenata ili s isteklim vizama nalaze se u Pakistanu od pada Kabula u kolovozu 2021. čekajući da ponovno započnu svoj život u zapadnim zemljama. Većina njih radila je sa zapadnim vladama i organizacijama i ispunjavaju uvjete za preseljenje iz humanitarnih razloga.
Američka vlada planira preseliti gotovo 25.000 Afganistanaca u zemlju. Velika Britanija je rekla da će preseliti 20.000 ljudi.
Pet viših zapadnih diplomata u Pakistanu reklo je Guardianu da je naknada za izlaznu dozvolu u Pakistanu bez presedana u svijetu i da je šokantna.
"Znam da je Pakistanu ekonomski vrlo teško, ali zapravo je ružno pokušavati zaraditi na izbjeglicama", rekao je jedan diplomat.
Drugi je diplomat rekao da su zapadni dužnosnici obaviješteni o tom potezu na brifingu ministarstava unutarnjih i vanjskih poslova. Kada se pojavila zabrinutost oko naknade, dužnosnicima je rečeno da je početna odluka bila naplatiti 9200 eura za svaku osobu, ali to je smanjeno na 760 eura.
"To je vrlo bizarno i mene osobno jako frustrira. Ako Pakistan želi olakšati proces naseljavanja izbjeglica na zapadu, onda ga ne bi trebao komplicirati takvim apsurdnim uvjetima. Koje je opravdanje za ovu naknadu za izlaznu dozvolu? Da zaradim mnogo novca?", rekao je diplomat.
Izlazna dozvola mora se platiti kreditnom karticom kojoj mnogi afganistanski izbjeglice nemaju pristup.
"Ovo pogoršava situaciju jer bi to trebale platiti izbjeglice, a većina njih nema kreditne kartice. Mislim da nam je potreban kooperativan pristup kako bismo pomogli izbjeglicama i očekujemo da će Pakistan pomoći", komentirao je jedan od diplomata.
Mumtaz Zahra Baloch, glasnogovornica pakistanskog ministarstva vanjskih poslova, rekla je da nema plana za promjenu politike.
"Ovi pojedinci su ovdje zadnje dvije godine i nisu izbjeglice nego imigranti koji su prekoračili vizu i istekli su im dokumenti. Ali očekujemo da će dotične zemlje ubrzati proces izdavanja viza i odobrenja kako bi mogli krenuti na svoje odredište što je prije moguće", rekla je.
Baloch je rekla da je potrebno više informacija kako bi se procesuiralo preseljenje izbjeglica jer su im neke zapadne zemlje davale imena bez dodatnih detalja. Ali zapadni diplomat je rekao da pokušavaju dati informacije koje pakistanska vlada traži, no imaju zakonska ograničenja u pogledu toga koliko informacija smiju dati.
"UNHCR radi s pakistanskom vladom na rješavanju pitanja izlaznih kazni i naknada za prekoračenje viza za izbjeglice u programu preseljenja. UNHCR se kod vlasti zalaže za izuzeće izbjeglica od ovih zahtjeva", rekao je glasnogovornik UNHCR-a Babar Baloch.
Rekao je da UN razumije da bi situacija mogla izazvati tjeskobu među onima koji su pobjegli u Pakistan, ali žele napustiti zemlju i ponovno započeti svoje živote.
"Preseljenje je dio globalne solidarnosti i mehanizma spašavanja života za neke od najugroženijih izbjeglica i tražitelja azila."