Europski šitit

"Moramo biti iskreni prema ljudima": Moćni europski lider poručio da Europi treba nuklearno oružje

Ilustracija Foto: Getty Images
Čelnik desnog centra Manfred Weber kaže da se EU mora pripremiti za rat bez pomoći SAD-a i mora izgraditi vlastiti atomski štit.

Suočen s mogućim povratkom Donalda Trumpa u Bijelu kuću, čelnik najveće političke grupacije u EU-u poziva Europljane da se pripreme za rat bez potpore Sjedinjenih Država i da izgrade vlastiti nuklearni štit. 

Manfred Weber, čelnik Europske pučke stranke desnog centra (EPP) za koji se trenutno predviđa da će biti prvi na izborima za Europski parlament u lipnju - opisao je Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina kao "dvojicu koji su postavili okvir" za 2024.

Trumpova naizgled skora nominacija za republikanskog predsjedničkog kandidata nakon pobjeda u Iowi i New Hampshireu prestrašila je Europu, gdje je ostao zapamćen kao NATO skeptik koji je prijetio da neće stati u obranu Europe ako bude napadnuta.

Suočen s mogućim povratkom Donalda Trumpa u Bijelu kuću, čelnik najveće političke grupacije u EU-u poziva Europljane da se pripreme za rat bez potpore Sjedinjenih Država i da izgrade vlastiti nuklearni štit, piše Politico

Pročitajte i ovo CGO Resnik Građani na nogama: "Bit će to još jedno novo gore smetlište u zelenom pojasu iz kojeg dolaze naša voda i hrana"

Sve to dovodi do mučnog pitanja europske nuklearne obrane, jer se NATO trenutno uvelike oslanja na američke nuklearne bojeve glave, koje su raspoređene u šest vojnih zračnih baza u Belgiji, Njemačkoj, Italiji, Nizozemskoj i Turskoj.

"Europa mora izgraditi vlastitu obranu te moramo biti u stanju odvratiti potencijalni napad i obraniti se. Svi znamo da je nuklearna opcija zaista odlučujuća kada dođe do pritiska", poručio je. 

Pročitajte i ovo Oboren zrakoplov Moskva i Kijev međusobno se optužuju za rušenje aviona: Na mjestu nesreće pronađeni ključni dokazi

"Želio bih vidjeti europsku dimenziju nuklearne obrane kao dugoročni cilj", rekao je čelnik EPP-a.

"Ali sve dok to nije realno, trebali bismo prihvatiti Macronovu ponudu i sada razmisliti o tome kako francusko nuklearno naoružanje može također biti ugrađeno u europske strukture", rekao je.

Druga europska nuklearna sila - ali izvan EU-a - je Britanija, s manje od nekih 260 bojevih glava.

Pročitajte i ovo Pljačkali luksuzne kuće Uhvaćena banda bivših vojnika iz istočne Europe: "Koristili su svoje vještine, djelovali su brzo i efikasno"

Pročitajte i ovo Oglasila se na Facebooku "Škuri, crni, mali": HDZ-ova zastupnica objasnila svoju rasističku izjavu, pogledajte kako se pravda

"Možda, samo da pogledamo opcije, sada smo na točki u kojoj bismo, nakon godina i desetljeća Brexita, trebali otvoriti konstruktivan dijalog s našim britanskim prijateljima", nastavio je Weber.

"I oni imaju poteškoća u osiguranju svoje sigurnosti. I njima ponestaje novca za dva nosača zrakoplova koja imaju. Teško održavaju i svoje kapacitete. I po tom pitanju je možda sada također pravo vrijeme na početak organiziranog strukturiranog dijaloga s Velikom Britanijom."

"Moramo biti iskreni prema ljudima", ustvrdio je. "Ne bismo trebali skrivati ​​realnost prijetnje pred Putinom kako bismo nekako stvorili osjećaj da stvari neće biti tako loše", poručio je.