Dok stravične slike rata između Izraela i Palestine obilaze svijet, a situacija na ratištu postaje sve krvavija, Židovi pozivaju rezerviste da stanu u obranu svoje domovine. Dosad je u zemlju stiglo oko 360.000 rezervista. Usred masovne mobilizacije neki vojnici postavili su pitanje gdje je sin premijera Benjamina Netanyahua.
Sin izraelskog premijera Yair Netanyahu (32), naime, ostao je u Miamiju. Na Floridi se nalazi barem od travnja, a u međuvremenu mnogi rezervisti napuštaju sve kako bi se vratili u Izrael i borili protiv Hamasa.
"Yair uživa u svom životu u Miami Beachu dok sam ja na prvoj crti", rekao je za The Times jedan vojnik koji služi na sjevernoj bojišnici Izraela.
"Mi smo ti koji napuštamo svoj posao, svoje obitelji i djecu kako bismo zaštitili svoje obitelji kod kuće i zemlju, a ne ljudi koji su odgovorni za ovu situaciju. Naša braća, naši očevi, sinovi, svi idu na bojišnicu, ali Yair još uvijek nije ovdje. To ne pomaže u izgradnji povjerenja u vodstvo zemlje", istaknuo je.
"Vratio sam se iz države u kojoj imam posao, život, svoju obitelj. Nema šanse da ostanem tamo i napustim svoju zemlju, svoj narod, u ovom kritičnom trenutku. Gdje je premijerov sin? Zašto nije u Izraelu?" pita se drugi vojnik, raspoređen na granicu s Gazom, a prenosi Daily Mail.
"Ovo je trenutak koji najviše ujedinjuje nas kao Izraelce u našoj novijoj povijesti i svatko od nas trebao bi biti ovdje upravo sada, uključujući i premijerova sina", dodao je.
Yair, koji je pohađao srednju školu za kazalište, odslužio je obveznu vojnu službu i radio u jedinici glasnogovornika IDF-a, a ne kao vojnik.
Vojni rok obvezan je za većinu Izraelaca kada napune 18 godina. Muškarci moraju služiti 32 mjeseca, a žene 24.
Nakon toga većina njih može biti pozvana u pričuvnu postrojbu do 40. godine života, pa čak i više, u slučaju izvanrednog stanja, a bore se uz redovite postrojbe u vrijeme rata.
Rezervisti se također koriste u neborbenim ulogama, što znači da ga Yairov nedostatak iskustva na prvoj liniji ne bi automatski izuzeo.
Izraelci u inozemstvu koriste grupe na WhatsAppu kako bi organizirali svoj povratak, razmjenjujući informacije o tome gdje pronaći dostupne letove, rekao je Yedidya Shalman (26), koji je bio na Tajlandu na svom medenom mjesecu kada je nasilje eksplodiralo.
"Mi smo postavili grupe na WhatsAppu gotovo posvuda u svijetu, pozvali smo ljude da im se pridruže i polako smo radili na tome da što više rezervista vratimo u Izrael", rekao je Reutersu objašnjavajući da on i njegova supruga nisu oklijevali prekinuti svoj odmor.