Nedavni napad dronovima na odcijepljenu regiju Moldavije, koja graniči s Ukrajinom, izazvala je zabrinutost u zemlji koju muče brige zbog mogućeg širenja rata na zapad prema svom teritoriju.
Televizijski kanal Perviy Pridnestrovie, koji je pod kontrolom vlasti u Pridnjestrovlju, objavio je snimke na društvenim mrežama koje navodno prikazuju trenutak kada je dron udario u helikopter i izazvao požar, prenosi Newsweek.
Pogledaj na Twitteru
Dužnosnici moldavske, proruske, separatističke enklave Pridnjestrovlje rekli su da je bespilotna letjelica lansirana iz ukrajinske regije Odese u nedjelju digla u zrak helikopter na vojnom teritoriju. Prema njihovim navodima, žrtava nije bilo, a zbog ozbiljnosti situacije na teren su izišle službe. No proeuropska Moldavija odmah je odbacila izvješće.
Slučaj okarakteriziran kao provokacija
Službeno moldavsko tijelo koje se bavi Pridnjestrovljem i jedan ukrajinski dužnosnik opisali su incident u Tiraspolu kao provokaciju s ciljem sijanja panike u regiji.
"Ured za reintegraciju kontaktirao je druge vladine agencije i nakon proučavanja videa i razmjene informacija objavljujemo da je ovaj incident pokušaj stvaranja panike u regiji", stoji u priopćenju.
"Vojna oprema na videu nije operativna već nekoliko godina", dodaje se. "Moldavske vlasti u kontaktu s ukrajinskom stranom ne potvrđuju nikakve napade na Pridnjestrovlje."
Novinski list RBK Ukrajina citirao je Andrija Jusova, glasnogovornika ukrajinske obavještajne uprave GUR, koji je rekao da je incident u vojnoj jedinici u Tiraspolu ruska provokacija.
Istraživački centar sa sjedištem u SAD-u, Institut za proučavanje rata (ISW) ustvrdio je kako postoji mala vjerojatnost da su napad izvele ukrajinske snage.
"Malo je vjerojatno da su ukrajinske snage izvele napad, s obzirom na ograničena sredstva korištena u napadu i beznačajnu metu", naveo je ISW, a prenio Reuters.
Meki trbuh Europe
Pridnjestrovska Moldavska Republika međunarodno je nepriznata država koju kontroliraju proruski separatisti, a nalazi se na istoku Moldavije, uz granicu s Ukrajinom. Napetosti između Tiraspola i moldavske vlade u Kišinjevu su se povećale, posebno zbog rata u Ukrajini koji traje već više od dvije godine.
U veljači prošle godine moldavska čelnica Maia Sandu optužila je Moskvu za lobiranje rušenja ustavnog poretka u Moldaviji i korištenje sabotera kako bi utjecala na proeuropsku putanju Kišinjeva.
"Plan za naredno razdoblje uključuje akcije u kojima će sudjelovati diverzanti s vojnom obukom, kamuflirani u civilu, koji će poduzimati nasilne akcije, napadati neke državne zgrade, pa čak i uzimati taoce", rekla je Sandu medijima, a Bijela kuća ta je izvješća tada opisala kao veoma uznemirujuća.
Rusija je tada odbacila primjedbe moldavske čelnice, nazvavši ih apsolutno neutemeljenima.
Krajem veljače 2024. dužnosnici u Pridnjestrovskoj regiji pozvali su Moskvu da provede mjere za obranu usred sve većeg pritiska Moldavije, s obzirom na činjenicu da više od 220.000 ruskih državljana živi u Transnistriji, odnosno Pridnjestrovlju.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je ranije ovog mjeseca da moldavska vlada slijedi stope kijevskog režima.
"Ona je ukidala sve rusko, diskriminirala ruski jezik u svim sferama, a zajedno s Ukrajincima organizirala i ozbiljan ekonomski pritisak na Pridnjestrovlje", rekao je Lavrov.