Sve je više onih koji s krivotvorenim PCR testovima pokušavaju ući u Hrvatsku po principu ako prođe, prođe. Na taj način možda će izbjeći plaćanje testa, no zaradit će kaznenu prijavu.
Sve je više PCR testova koji nisu u redu. Uglavnom se odrađuju u ''kućnoj radinosti'', ali i kupuju po upola manjoj cijeni. Na graničnim prijelazima Plovanija i Kaštel lažni PCR testovi otkrivaju se gotovo svakodnevno. Samo u posljednja dva tjedna - njih 26.
''Na dnevnoj bazi se radi pojačano, tako da se konstantno vrše provjere, i čim je nešto sumnjivo izvješćuju se institucije preko kojih se provjerava'', govori voditeljica smjene na GP Kaštel, Ksenija Horvatić Strider.
A na kontrolu s granice, iz Zavoda za javno zdravstvo nam potvrđuju - dolaze svakakve krivotvorine. Puno je nalaza, napominju, prošlo i graničnim policajcima kroz ruke pa sve lakše otkrivaju one lažne.
''Od loše fotokopije, do nekog sasvim nepoznatog nalaza, nekog novog laboratorija za biokemiju u koji ne postoji, do jednostavnog nekog ispisa loše skeniranog'', objašnjava Nada Barišić iz Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
Motivi su uglavnom isti - izbjegavanje plaćanja testa i samoizolacije.
''Mislim da to nije primjereno jer se radi o zaraznoj bolesti, radi se o bolesti koja utječe na život i zdravlje ljudi, i mislim da to ne bi trebalo raditi'', izjavio je Dino Kozlevac, načelnik Stožera civilne zaštite Istarske županije.
Današnje stanje na Kaštelu
Danas je bio jedan pokušaj prelaska granice na graničnom prijelazu Kaštel s krivotvorenim PCR testom. Jučer je uhvaćeno njih troje i važno je napomenuti da svi oni koji pokušavaju prijeći granicu sa lažnim PCR testovima čine kazneno djelo. Načelnik policijske postaje Buje, Robert Boban Paulović objasnio je da je riječ o krivotvorenju isprava čija je predviđena kazna zatvora do tri godine.
This browser does not support the video element.
Ljudi koji pokušaju prijeći granicu krivotvorenim testom počnu se odmah buniti, kaže, ali kada dokažu ''da je to to'' onda posustaju i prihvate poraz.
Testovi su uglavnom kućne radinosti. ''To se više manje na kompjuteru radi. Ima i onih koji to rade za nekog tako da jedan dio njih su i kupovali za 40 eura takav lažan test'', govori Boban Paulović.
U krivotvorenje testova se ne upuštaju samo hrvatski državljani, već i drugi iz Europske unije. ''Za sada ih imamo iz pet država članica Europske unije i naših državljana'', objasnio je.
Najgledanija informativna emisija u zemlji, Dnevnik Nove TV, u utrci je za medijsku nagradu Večernjakova ruža u kategoriji TV emisija godine.
Podržite je svojim glasom, a kako to učiniti saznajte ovdje.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr