Iz Zagrebačkog holdinga pojasnili su nam kako je pseći izmet ili mačji pijesak potrebno odlagati u spremnike za miješani komunalni otpad, ali isključivo u za to predviđene posebne košarice.
Na području Zagreba Čistoća i Zrinjevac održavaju više od 6000 košarica za sitne otpatke, dok je samo 425 košarica na javnim površinama namijenjeno isključivo psećem izmetu.
"U košarice za sitne otpatke odlažu se sitni otpaci koje imamo dok šećemo gradom, npr. omoti od žvaka, hrane, korištene maramice, opušci od cigareta i sl., a namjena košarica za odlaganje psećeg izmeta je drugačija i jasno je označena na tim košaricama", upozorili su.
Građane koji nepropisno odlažu izmet kućnih ljubimaca u za to predviđene košarice i one koji ne uklone fekalije s javnih površina komunalni redari Grada Zagreba imaju pravo sankcionirati novčanim kaznama.
"Posjednik kućnog ljubimca dužan je odmah ukloniti fekalije kojima njegov kućni ljubimac onečisti javne površine. Komunalni redari u trenutku nadzora utvrđuju stvarno činjenično stanje, te ako utvrde da je počinjen prekršaj, postupaju u skladu s propisima", kazali su nam iz Holdinga.
Prijatelji životinja: "I prije su nam se građani žalili"
Iz udruge Prijatelji životinja kazali su nam kako su im se građani i prije novog modela naplate odvoza žalili da u Zagrebu ima premalo košarica za odlaganje psećeg izmeta.
"Kako u gradu Zagrebu živi više od 70.000 pasa, jasno je da 425 košarica za odlaganje psećeg izmeta nije ni izbliza dovoljno da bi skrbnici pasa mogli propisno odlagati pseći izmet", rekli su nam Prijatelji životinja.
Dodali su da se zalažu za zabranu plastičnih vrećica i plastičnog otpada, kao i za razvrstavanje i recikliranje.
"Podržavamo i svaku inicijativu za smanjenje količine otpada i odgovoran odnos građana prema otpadu, no smatramo da je pritom važno naći i ekološki prihvatljiva rješenja za odlaganje otpada kućnih ljubimaca", istaknuli su iz Udruge.
Manje komunalnog otpada znači više recikliranja, kažu iz Udruge, a više recikliranja znači posljedično i manju ugrozu životinja.
"Četvrtinu kućnog otpada čini stari papir, a trećinu čini biootpad, što znači da miješanog komunalnog otpada, ako pravilno recikliramo, ne bi trebalo biti puno po kućanstvu. Osim toga, potičemo sve na održivi i zero waste način života. Uz činjenicu da postoji sve više punionica za deterdžente i trgovina s proizvodima u rinfuzi, to postaje sve lakše. Održivim načinom života osiguravamo očuvanje prirode i prirodnih sirovina, smanjenje onečišćenosti zraka, vode i tla, štednju skupe i dragocjene energije te smanjenje deponijskog prostora", zaključili su Prijatelji životinja za DNEVNIK.hr.