Dobro je znati

Što je to imovinska kartica, zašto se mora predati i tko ju sve treba popunjavati?

Imovinska kartica, ilustracija Foto: Dusko Jaramaz/Pixsell
Afera s nelogičnostima u imovinskoj kartici zastupnika Domovinskog pokreta Stjepe Bartulice, prema kojoj njemu i njegovoj obitelji nakon što otplate mjesečne rate kredite ostaje svega 38 eura za život, ponovno je u javnosti podigla interes za pitanjem stjecanja imovine javnih dužnosnika kao i njihove vlastite odgovornosti za javno objavljivanje vlastitog financijskog i imovinskog stanja.

 

Što je to imovinska kartica, čemu služi i zašto je važna?

Imovinska kartica dokument je koji sadrži cjelokupan popis svih primanja, potraživanja i imovine javnih dužnosnika. Predaja imovinske kartice obavezna je prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, a njezinom javnom objavom postiže se uvid i kontrola nad imovinom obveznika te sve promjene nastale za vrijeme obnašanja njihove javne dužnosti.

Objava imovinske kartice jedna je od mjera sprječavanja sukoba interesa i učinkovito sredstvo u borbi protiv korupcije kojom se podiže razina transparentnosti u obnašanju javnih dužnosti te jača povjerenja građana u tijela javne vlasti, navodi Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.

Pročitajte i ovo Nekretnine i ulaganja Nova imovinska kartica premijera: Plenković objavio koliko zarađuju on i supruga, kolika mu je štednja...

Obveza predaje imovinske kartice propisana je Zakonom o sprječavanju sukoba interesa.

Što sve sadrži imovinska kartica?

Imovinska kartica sadrži podatke o osnovnom osobnom stanju obveznika, njegova partnera i maloljetne djece, dužnostima obveznika koje obavlja profesionalno uz primanje plaće ili neprofesionalno, volonterski uz primanje određene naknade ili bez naknade.

Pročitajte i ovo Namjerno ili slučajno? Zbog imovinskih kartica završavaju na crnoj listi: Jesu li one zbilja tako komplicirane?

Također sadrži i podatke o ostalim dužnostima i djelatnostima koje obavlja, kao i o djelatnostima koje je obavljao neposredno prije stupanja na dužnost unazad dvije godine i u razdoblju od 12 mjeseci nakon prestanka obnašanja dužnosti, o članstvima i funkcijama obveznika u drugim pravnim osobama, udruženjima i organizacijama te o imovini obveznika, njegova partnera i maloljetne djece, stečene po svim pravnim osnovama.

Pročitajte i ovo dostupni podaci Ovo je nova imovinska kartica Ivana Turudića: Evo što sve posjeduje novi šef DORH-a

Koju imovinu je potrebno prijaviti?

Obveznici su dužni prijaviti podatke o svim novčanim primicima i dohodcima, o svim nekretninama i pokretninama, o svim poslovnim udjelima i dionicama u trgovačkim društvima, u vlasništvu drugih poslovnih subjekata i o subjektima samostalne djelatnosti, o novčanoj štednji i kriptovalutama, o dugovima, preuzetim jamstvima i ostalim obvezama te o dospjelim potraživanjima prema trećim osobama.

Potrebno je navesti podatke o opisu i približnoj vrijednosti imovine, načinu stjecanja imovine i izvorima sredstava kojima je stečena imovina, isplatiteljima primitaka i osobama prema kojima postoji obveza i potraživanje, kao i sve druge podatke nužne za usporedbu i provjeru točnosti prijavljenih podataka.

Pročitajte i ovo Na rate Grlić Radman zaboravio u imovinskoj kartici prijaviti milijune kuna, poznato i koliko će ga to koštati

Svi podaci o imovini obveznika, njegova bračnog, izvanbračnog druga ili životnog partnera i malodobne djece su javni i Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa ih objavljuje na svojoj internetskoj stranici.

Tko treba predati imovinsku karticu?

Obveznici podnošenja imovinske kartice su svi javni dužnosnici navedeni u članku 3. Zakona o sprječavanju sukoba interesa te svi obnašatelji dužnosti koje imenuje ili potvrđuje Hrvatski sabor, Vlada ili Predsjednik RH i rukovodeći državni službenici koje imenuje Vlada.

Pročitajte i ovo manevar s imovinom Turudićeva supruga kupila čak 160.000 kvadrata zemljišta: Prije njegove kandidature za šefa DORH-a sve prebacili djeci

Pročitajte i ovo povjenstvo za sukob interesa Novčano kažnjen zastupnik Bartulica: Čak tri puta nije prijavio imovinu

Kada treba predati imovinsku karticu?

Imovinska kartica se podnosi najranije na dan stupanja na dužnost, ili u roku od 30 dana od dana stupanja na dužnost te se podnosi i povodom prestanka obnašanja dužnosti najranije na dan s kojim mandat prestaje tj. u roku od 30 dana od zadnjeg dana mandata.

Imovinska kartica podnosi se jednom svake godine tijekom trajanja mandata, za prethodnu godinu.

1/5 >> Pogledaji ovu galeriju
Hrvatska Plen Ko Vić primio izaslanstvo Svjetske taekwondo federacije: Fotografije ne smijete propustiti