"Prije sedam mjeseci poslali smo dopis, nije bilo odgovora do jučer kada su rekli da će nas primiti s tim da ne dolazimo na prosvjed. Ovo je dolazak u dobroj namjeri kako bi se ostvario dijalog i kako bi radnice ostvarile svoja prava i dobile ono što su zaradile - devet neisplaćenih plaća i otpremnine", poručila je bivša radnica Revije Jadranka Košarić.
Kaže kako je iznos od 1,29 milijuna eura za Vladu "džeparac", a radnicama znači puno s obzirom da imaju male mirovine i da im je taj novac zbilja potreban.
Pravni zastupnik radnica Vedran Uranija podsjetio je kako je stečaj Revije trajao 20 godina, a država je radnicama izlazila u susret jedino kada bi prosvjedovale, pri čemu im je prije devet godina nakon velikog prosvjeda isplaćeno 3,3 milijuna kuna.
"Hrvatska je nedvojbeno odgovorna za ovu situaciju, Trgovački Sud u Šibeniku je 21 godinu vodio stečaj na kriminalan način. Samo se naplatio stečajni upravitelj Ivan Rude sa 630.000 kuna zato što je likvidirao tvrtku. Zbog toga razmatramo prijavu USKOK-u", ističe Uranija.
Naglasio je kako se radi o prvom slučaju da se od države traži obeštećenje radnika, na čemu neće prestati inzistirati jer "probijaju led" za niz drugih sličnih slučajeva u Hrvatskoj.
"Država je zlorabila svoju poziciju većinskog vlasnika kako bi prevarila radnice. Mislili su da će radnice biti sretne jer su dobile četvrtinu potraživanja, da su već stare, da će odustati, zaboraviti i snaći se, a na kraju dana radnice umiru", poručio je predsjednik Novog sindikata Mario Iveković.
Nakon prosvjeda, sudionici su se uputili prema Markovu trgu s namjerom da ih prime premijer i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, no kako do sastanka nije došlo radnice su poručile da će organizirati nove prosvjedne akcije.