Do sela Bijele Vode danas se gusjeničarima probijala vojska kako bi dovukli kontejner. Zamjenik ravnatelja Stožera Boris Milošević rekao je kako je, ako se vojska negdje ne uspije probiti, posljednja opcija spuštanje kontejnera helikopterom.
''To su izazovi s kojima se stalno susrećemo, imamo sela da ne uspijevamo'', rekao je zamjenik ravnatelja Stožera, Boris Milošević.
Na područje pogođeno potresom i dalje pristiže humanitarna pomoć iz svih krajeva Hrvatske, ali i Europe. U Petrinju je stigla donacija iz Poljske. Potreseni pričama koje svakodnevno gledaju u medijima, građani Radlina iz Poljske prikupili su higijenske i kućanske potrepštine, agregate i kuhala ukupne vrijednosti oko četiri tisuće eura.
''Najviše fale kontejneri, fale sigurno, ono što nam fali je ne samo snažnija komunikacija nego i sve što bi trebalo što brže što hitnije nakon donošenja zakona i zakona'', govori gradonačelnik Petrinje, Darinko Dumbović.
Pomoć je stigla i iz Vukovara. Iz njihove knjižnice za petrinjsku su donirali kontejner kako bi se očuvale knjige i nastavilo funkcioniranje knjižnice.
''Još ćemo dobiti šest kontejnera što će zaista biti knjižnica s policama. Ono što sada radimo je sortiramo sve te knjige koje su tamo na jednoj hrpi, 20 metarskoj, više takvih hrpa ima'', rekao je ravnatelj gradske knjižnice Petrinja, Ante Mrgan.
Donacije pristižu i dalje, ali u manjem opsegu nego ranije. Ovaj tjedan Crveni križ počeo je s novim režimom rada, podjela za građanstvo više neće biti svaki dan nego dva dana tjedno. Primjerice, hrana se od sada dijeli ponedjeljkom i četvrtkom, higijenske potrepštine prvi treći tjedan u mjesecu, a voda u mjestima koja nemaju zdravstveno ispravnu vodu, još uvijek svaki dan.
Tako Crveni križ pokušava uspostaviti red i ući u normalniji ritam, obzirom da je ovo situacija koja će potrajati. Ljudi sada najviše traže peći na drva i plinske štednjake, no Crveni križ pokušava ovu sezonu grijanja završiti grijalicama na struju zbog sigurnosnih razloga.
Naime, većina oštećenih objekata i dimnjaka i dalje je u lošem stanju. Obnova, naravno, ne može krenuti dok se svi objekti ne pregledaju, pa kako bi se ubrzao proces brzih pregleda Sisačko-moslavačka županija zapošljava 60 građevinskih inženjera koji će procjenjivati štete. Za sada je pregledano oko 28 tisuća objekata, a kakvu naljepnicu će dobiti tek treba saznati oko 15 tisuća objekata.
Vijesti gledajte svakog dana na Novoj TV, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste vijesti? Pogledajte ih besplatno na novatv.hr