Obavijesti Video Pretražite Navigacija
izvanredna

Milanović: "Ovo je priprema za državni udar. To im neće proći, nemojte se bojati!"

Bez mjere i granice

'GRAĐANI TO NEĆE OSJETITI' Turska privremeno ukida Europsku konvenciju o ljudskim pravima

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Izvanredno stanje u Turskoj uvedeno je s ciljem da se izbjegne mogući drugi vojni udar, kazao je u četvrtak turski ministar pravosuđa Bekir Bozdag, dok je istodobno zamjenik premijera Numan Kurtulmus objavio da će privremeno biti stavljena izvan snage Europska konvencija o ljudskim pravima.

Govoreći u turskom parlamentu Bozdag je kazao da građani neće osjetiti nikakvu promjenu u svojim životima tijekom izvanrednog stanja te da to neće imati negativan utjecaj na gospodarstvo i investicije.

Pročitajte i ovo Spašavanje posjetitelja iz žičare u Turskoj Ozlijeđeno deset osoba VIDEO Strašna nesreća na žičari u Turskoj: Jedna osoba poginula, još traje evakuacija zaglavljenih u kabinama Turski predsjednik Tayyip Erdogan Pregovori o pristupanju u zastoju Erdogan: "Bude li potrebno Turska bi se mogla razići s Europskom unijom"

Predsjednik Recep Tayyip Erdogan objavio je u srijedu navečer uvođenje izvanrednog stanja navodeći da će to omogućiti vlastima da djeluju brže i efikasnije u dovođenju pred lice pravde one koji su odgovorni za pokušaj udara prošlog petka navečer.

U međuvremenu je iz raznih sektora došlo do otpuštanja i uhićenja velikog broja ljudi, spominje se broj od 50.000, a riječ je prije svega o vojsci, pravosuđu, obrazovanju i medijima, gdje su se mnogi našli bez licenci za rad.

Zapadne zemlje izrazile su opravdano strahovanje da je pokušaj puča zapravo poslužio turskom predsjedniku za sustavno 'čišćenje' nepoćudnih, posebice u svjetlu činjenice da on već duže vrijeme ima namjeru provesti promjene ustava i utvrditi svoju vladavinu uvođenjem predsjedničkog sustava.

Zamjenik turskog premijera Numan Kurtulmus u međuvremenu je izjavio da će Turska zbog uvođenje izvanrednog stanja derogirati odnosno staviti izvan snage Europsku konvenciju o ljudskim pravima.

"Turska će suspendirati Europsku konvenciju o ljudskim pravima u mjeri koja ne ugrožava njene međunarodne obveze, kao što je Francuska napravila s člankom 15 Konvencije" nakon atentata u studenome prošle godine, kazao je Kurtulmus, a prenijela novinska agencija Anadolija.

Ovo stavljanje izvan snage štiti Tursku od mogućih osuda za kršenje Konvencije u vrijeme dok provodi široko 'čišćenje' u svim sferama društva nakon pokušaja udara, navodi agencija France Presse.

Kurtulmus je za tursku tv postaju NTV rekao da bi izvanredno stanje u Turskoj moglo biti ukinuto i ranije, za jedan ili jedan i pol mjesec dana. Po njegovim riječima, strukturalne i individualne pogreške u obavještajnim službama dogodile su se tijekom pokušaja udara. Također je rekao kako se radi na restrukturiranju vojske.

Turski parlamentarni zastupnici prihvatili izvanredno stanje

Turski zastupnici su u četvrtak očekivano prihvatili izvanredno stanje koje je dan ranije proglasio predsjednik Recep Tayyip Erdogan, nakon neuspjela vojnog udara 15. srpnja.

"Snaga naroda je pobijedila snagu tenkova", istaknuo je u parlamentu premijer Binali Yildirim nakon objave rezultata, 346 glasova 'za' i 115 'protiv'.

"Temeljna prava i slobode se privremeno ukidaju", požalio se na Twitteru Sezgin Tanrikulu iz socijaldemokratske Republikanske narodne stranke (CHP), glavne oporbene stranka.

"U ovom času pomirbe društva na temelju protivljenja državnom udaru, ima li potrebe za uvođenjem izvanrednog stanja?", upitao je Meral Danis Bestas, zastupnik kurdske Demokratske narodne stranke (HDP). "Izvanredno stanje proglašeno 1987. produljivalo se 46 puta", istaknuo je.

Stranka predsjednika Erdogana, Stranka pravde i razvoja (AKP) ima apsolutnu većinu, 317 od 550 zastupnika.

Desna Stranka nacionalne akcije (MHP), s 40 zastupnika bila je najavila da će glasovati za izvanredno stanje.

Steinmeier: Turska treba čim prije okončati izvanredno stanje

Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier oštro je u četvrtak kritizirao zabranu turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana po kojoj svo akademsko osoblje u Turskoj ne smije napuštati zemlju, a onim znanstvenicima koji su inozemstvu je naloženo da se vrate u Tursku te je pozvao Tursku da uvedeno izvanredno stanje okonča čim prije.

“Ukidanje dozvola za održavanje nastave sveučilišnim profesorima i zabrana znanstvenicima da napuštaju zemlju u svrhu istraživanja u inozemstvu, sve su to mjere za koje si ne mogu ni zamisliti da su u skladu s vladavinom prava i što je još važnije s turskim zakonima”, rekao je Steinmeier uoči sastanka oko 30 ministara vanjskih poslova i ministara obrane u Washingtonu, koji bi trebali razgovarati o zajedničkoj borbi protiv terorističke Islamske države.

On je izrazio nadu da Turska neće produljiti izvanredno stanje nakon sada najavljenih tri mjeseca.

“Mi i dalje očekujemo da će se Turska držati vladavine prava i da neće produljiti izvanredno stanje. Sve drugo bi povećalo napetosti unutar Turske i štetilo samoj zemlji”, zaključio je njemački ministar vanjskih poslova.

On je još u srijedu upozorio turske vlasti da zadrže vladavinu prava i osjećaj proporcionalnosti u svom odgovoru na pokušaj udara i da ne optužuju “tamne sile” izvan zemlje za novonastalu situaciju.

Steinmeier je ranije u četvrtak novinarima kazao da ne može reći je li bilo potrebno uvođenje izvanrednog stanja jer Njemačka nema neovisne informacije o tome koliko su brojne pristaše udara. Njemačka je vidjela snimke brutalnosti pristaša udara tijekom vikenda ali i dalje poziva Tursku da ostane suzdržana u svom odgovoru. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene