Ta se zabrinutost, po ocjeni Aleksandra Popova, očituje u hitnim reakcijama koje su ishodile iznenadni posjet hrvatskog premijera Zorana Milanovića Mostaru, službeni poziv čelnicima Republike Srpske (RS) na konzultacije u Beograd te u porukama koje su uslijedile.
Pročitajte i ovo
"To se zove poduzimanje"
Milanović na otvaranju doma za starije: "Drago mi je da izgrađen, ali mi je zbog jednog žao"
Nepovjerenje
Tko će na čelo Vrhovnog suda? Na natječaj stigla samo jedna prijava
što rade institucije?
Platili 500 tisuća eura, a nema ni stanova ni novca! Josip u suzama zavapio: "Ne mogu vjerovati da nema pomoći"
otkrio i zašto
Bliski suradnik novog pape priznao: "Nadali smo se da neće biti izabran"
junakinje naših obitelji
Ni nakon poroda nije bilo odmora: "Nisam ležala, nisam ni smjela. Muž mi nije dao"
Iz Beograda je, nakon razgovora vicepremijera Aleksandra Vučića s predsjednikom RS Miloradom Dodikom i šefom vodeće oporbene stranke (SDS) Mladenom Bosićem, poručeno da su ključni interesi Srbije stabilnost BiH i regije, a poglavito Republike Srpske koju će snažno podupirati, dok je u Mostaru hrvatski premijer istaknuo da trenutna situacija u BiH ne odgovara interesima Hrvatske.
Poznata redateljica poručila: 'Milanoviću, marš kući!'
VIDEO Oslobođeni prosvjednik u suzama: 'Momci koji su izašli iz zatvora plavi izlaze, krvavi'
Komentirajući što je sve izazvalo takvu uznemirenost, Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam ustvrdio je kako se i Beograd i Zagreb boje da se taj val nemira ne prenese iz BiH i na teritorij njihovih država.
"Jednostavno, u pitanju je to što se i Zagreb i Beograd boje da se ono što se događa u BiH na neki način ne prelije i kod njih, jer situacija ni u Srbiji ni u Hrvatskoj nije idilična kada je riječ o ekonomiji. Upravo to siromaštvo je bilo okidač za ono što se počelo događati u Bosni", rekao je Popov za B92.
Njegovo je stajalište da krivnju za stanje u BIH velikim dijelom snosi i međunarodna zajednica, čiji visoki predstavnik (OHR) u Sarajevu, po njegovoj ocjeni, ima diktatorske ovlasti.
"Bilo bi bolje da se više zabrinula međunarodna zajednica, a prije svega Europska unija, koja je jedan od krivaca što se do ovdje došlo u BiH, jer je sve vrijeme od Daytonskog sporazuma u BiH funkcionirao visoki predstavnik, s ovlastima koja nadilaze ovlasti svakog diktatora...I nakon 18 godina mi imamo ovakvu situaciju koja je dramatična, što je faktički kao jedno stanje truljenja", prokomentirao je val prosvjeda u BiH ravnatelj Centra za regionalizam.
Centar za regionalizam nevladina je udruga koju su listopada 1998. godine osnovali neovisni intelektualci iz Novog Sada, s ciljem afirmiranja i širenja ideje regionalizma, sukladno suvremenim europskim trendovima i iskustvima, uz zalaganje za demokratizaciju i decentralizaciju Srbije te promicanje suradnje civilnog društva u regiji.
U povodu događaja u BiH u središtu Beograda za ponedjeljak popodne najavljen je skup solidarnosti i potpore građanskim prosvjedima u Bosni i Hercegovini. Prosvjed organizira skupina građana koji su se okupili na društvenoj mreži Facebook pod nazivom "Potpora narodu Tuzle iz Srbije". (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook