BITKA ZA FALUDŽU Odredi smrti IS-a patroliraju ulicama i ubijaju sve koji žele pobjeći ili se predati
Piše B.V.,
24. svibnja 2016. @ 11:31
Iračka vlada očajnički pokušava zauzeti grad Faludžu i uništiti uporište Islamske države tamo, no džihadisti su odlučili ubiti svakog tko se odluči na bijeg iz grada ili predaju. Bitka za Faludžu je počela.
Podijelite
Na ulicama iračkog grada Faludže, koji se nalazi 60-ak kilometara udaljen od Bagdada, pojavili su se odredi smrti Islamske države, koji imaju zapovjed ubiti bilo koga tko pokušava pobjeći iz grada ili se predati iračkoj vojsci, koja nadire prema uporištu ISIS-a u Iraku.
Spomenuti odredi smrti imaju naredbu zapravo ubiti bilo koga tko izađe iz kuće u Faludži ili ako ga vide da maše bijelom zastavom (znak predaje), ističe Ahmed al-Dulaimi, politički aktivist koji je telefonski razgovarao s rodbinom i prijateljima u Faludži, prenosi Independent.
Ofenziva na Faludžu započela je u ponedjeljak ujutro nakon teškog artiljerijskog bombardiranja i zračnih udara na grad tijekom prethodne noći. Dulaimi kaže da su se i pripadnici šijitskih boraca poznati kao Hashd al-Shaabi, pridružili bombardiranju grada s raketama kućne izrade koje zovu "Nimr", po vođi saudijske šijitske manjine, šeiku Nimru al-Nimru, koji je pogubljen u Saudijskoj Arabiji u siječnju 2016. godine.
Vraćanje Faludže pod nadzor irake vlade bio bi težak udarac za Islamsku državu, obzirom da je zauzimanje tog grada početkom 2014. godine, džihadistima predstavljalo prvi spektakularan vojni uspjeh.
Prvi znak oružanog otpora u gradu?
Pojavio se i zanimljiv podataku ponedjeljak o tome da su trojica džihadista ubijena u Faludži, što bi isto tako mogao biti i prvi znak oružanog otpora u tom gradu.
Irački premijer Haidar al-Abadi poručio je u televizijskom obraćanju u nedjelju da će iračke snage "poderati sve crne zastave stranaca koji su uzurpirali grad (Faludžu)". No, Abadi se isto tako nalazi i pod pritiskom javnosti jer je ranije tijekom svibnja u bombardiranju tog grada ubijeno čak 200 civila.
Iračkim snagama nedostaju borbeno spremni vojnici i one se oslanjaju na dvije brigade dobro uvježbanih i iskusnih protuterorističkih vojnika, koje ukupno broje oko 5000 ljudi. Tu su i dvije divizije regularne vojske koje su spremne za borbu, no dosad je izosato konkretan uspjeh tih snaga, jer su se one uglavnom oslanjale na snažnu potporu iz zraka od strane koalicije predvođene SAD-om. Iračke snage bi nakon što SAD i partneri odrade većinu posla, uglavnom služile samo kao čistačke snage.
Grad Faludža uvelike je propatio tijekom okupacije, što zbog konstantnih borbi, što zbog nedostatka hrane. Lokalni izvori tvrde da je broj stanovnika u gradu pao s 350.000 (koliko ih je bilo 2011) na između 50 i 60 tisuća stanovnika. Građani umiru od gladi, jer opskrba hranom je praktički nepostojeća, a kilogram brašna košta 470 kuna! Mnogi su pokušali preživjeti loveći ribu na Eufratu, ali uspjeli bi uloviti tek sitnu ribu.
Građani Faludže jednako se boje ISIS-a i šijitskih boraca, koje putem društvenih mreža nazivaju "Teroristima Faludže". ISIS bi se mogao odlučiti na borbu do zadnje kapi krvi u Faludži, zbog njezine političke važnosti. Još 2004. godine velik dio grada je pretvoren u ruševine tijekom dvije opsade američke vojske.
Faludža međutim mora biti oslobođena, jer predstavlja neposrednu opasnost za Bagdad, no iako ISIS pokazuje znakove slabosti, jer čak i da Islamska država trenutno padne, ne postoji plan što napraviti kad se to dogodi. Nezavisni politički analitičar Hiwa Osman ističe da zapravo samo sunitski arapi mogu doista uništiti ISIS jednom zauvijek i sve dok to ne učine, džihadisti će biti prijetnja na području Bliskog istoka, ali i šire.