VIDEO 'Jadno je da su tolike godine bili u Hrvatskoj, slobodno šetali'
Piše I.D.,
17. listopada 2014. @ 12:02
Ispred suda u Munchenu u kojem se sudi Perkoviću i Mustaču, okupilo se više desetaka prosvjednika.
Podijelite
Ispred zgrade Višeg zemaljskog suda u Munchenu više desetaka prosvjednika okupilo se uoči početka suđenja u sklopu najavljenih prosvjeda na kojima pripadnici hrvatske zajednice traže procesuiranje ubojstava hrvatskih emigrantskih političara koje su izvele jugoslavenske tajne službe.
Prosvjednici su prilikom dolaska na sud vrijeđali Perkovićeva odvjetnika Antu Nobila i predsjednika Ivu Josipovića. 'Skup su organizirali Hrvati u Njemačkoj i time izrazili podršku njemačkom sudstvu što je pokrenulo ovaj proces', rekao je jedan od prosvjednika.
Donijeli su nekoliko transparenata i popis osoba za koje smatraju da su ih ubili pripadnici Udbe. 'Jadno je da su tolike godine bili u Hrvatskoj, slobodno šetali i bili štićeni od strane neokomunista', rekla je prosvjednica.
Podsjetimo, danas je čitanjem optužnice započelo suđenje hrvatskim državljanima Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču zbog suučesništva u ubojstvu hrvatskog emigrantskog političara Stjepana Đurekovića 1983. u Wolfratshausenu pokraj Muenchena.
U optužnici koju je glavno državno odvjetništvo iz Karlsruhea krajem svibnja podiglo protiv Josipa Perkovića, bivšeg visokog dužnosnika jugoslavenske Službe državne sigurnosti te kasnije u neovisnoj Hrvatskoj i ministarstva unutarnjih poslova, predbacuje da je planirao i organizirao ubojstvo Stjepana Đurekovića.
U optužnici drugooptuženom Zdravku Mustaču od kraja srpnja stoji da je optuženi od 1982. do 1985. obnašao dužnost voditelja bivše jugoslavenske tajne službe SDS i da je kao takav bio pretpostavljeni djelatniku SDS-a Josipu Perkoviću.
U slučaju ubojstva Stjepana Đurekovića njemačko pravosuđe već je 2008. na doživotnu kaznu zatvora osudilo hrvatskog državljanina Krunoslava Pratesa. Već tijekom tadašnjeg suđenja, koje se zbog, kako je to tada priopćio viši zemaljski sud u Muenchenu, otezalo dvije godine zbog nesuradnje pravosudnih organa u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji, spominjalo se ime Josipa Perkovića i Zdravka Mustača.
Jedan od nekadašnjih direktora Ine i potom hrvatski emigrant Stjepan Đureković ubijen je 28. srpnja 1983. u Wolfratshausenu pored Muenchena u garaži koja mu je služila kao tiskara za emigrantsku literaturu. Za postupak je zasad predviđeno 50 ročišta, a presuda bi trebala biti donesena krajem travnja iduće godine. (I.D./Hina)