Zbog poskupljenja kruha, građanima bi mogle ostati samo mrvice, a kruh već sada dvostruko plate. Prvi puta kroz poticaje u poljoprivredi, a zatim u trgovini. Pšenice svake godine proizvedemo dovoljno za vlastite potrebe upravo da izbjegnemo uvoz, a dizanje cijene kruha ima opravdanje na svjetskoj burzi hrane.
Pročitajte i ovo
izolirani od svega
Mještani se muče jer su im osnovne namirnice udaljene kilometrima, kruh čuvaju danima: "Sve je otišlo, samo starčad ostala, tko to može preživjet"
Goleme gužve
Najtraženija namirnica u ponedjeljak: "Pola Zagreba sam prošao, nema ga nigdje kupiti"
>> U 'žitnici Hrvatske' kruh poskupio za kunu
'Ovo što se događa na svjetskom tržištu, što netko želi reći da na račun toga brašno treba ići gore, to je manipulacija', mišljenja je Matija Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore.
Proizvodnja mlijeka pada
Domaća proizvodnja mlijeka strelovito pada i ne može pokriti potrebe hrvatskog tržišta. Čak i uz uvoz toga manjka, proizvođači negoduju zbog poskupljenja od 30 lipa po litri.
'Proizvođač dobije kunu i 80 lipa. Nas zanima tko ostvaruje taj profite između 1,80 do 5 ili 7 kuna? To sve plaćaju hrvatski građani', kaže Milan Kosanović iz Udruge proizvođača mlijeka.
Smanji li država trošarine i na taj način građanima omogući jeftiniju hranu ispraznit će državnu blagajnu. 'Mi ćemo indirektnim mjerama smanjiti opterećenja gospodarstvenicima i parafiskalnim nametima pokušati stvorit pretpostavke da ih rasteretimo', objašnjava potpredsjednik Vlade Petar Čobanković.