Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Godišnjica nesreće u Rudinama

Kalmeta: Svaki se dan molim Bogu

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta i predsjednik Uprave Hrvatskih željeznica Holding Zoran Popovac položili su vijenac uz prugu pokraj Rudina.

20-ak kilometara sjeverozapadno od Splita, prošlog je ljeta 24. srpnja dogodila se željeznička nesreća nagibnog vlaka u kojoj je poginulo šest i ozlijeđeno 55 osoba.

Pročitajte i ovo Polaganje vijenaca na spomen-obilježje (Foto: Vijesti u 14h) TUŽNA OBLJETNICA Svjedočanstva preživjelih iz Veleprometa: "Nisam mogla zamisliti da čovjek može drugog čovjeka toliko mrziti" Slika nije dostupna Uoči obljetnice 'Oluje' Državna izaslanstva na Mirogoju položila vijence u spomen na poginule branitelje

Ta se tragedija smatra najvećom u 20-godišnjoj povijesti Hrvatskih željeznica, a ministar Kalmeta i predsjednik uprave HŽ-a Popovac danas su izvijestili kako je u tijeku isplata odšteta za stradale. ‘Prošli tjedan isplatili smo obiteljima poginulih 3.650.000 kuna odštete. O isplati odštete za poginuloga stranog državljanina u tijeku su pregovori i nadam se da ćemo i to riješiti’, rekao je Popovac. Što se tiče stradalih i ozlijeđenih, trenutačno se, po njegovim riječima, u 28 slučajeva vode aktivnosti potpisivanja izvansudske nagodbe, a za ostale se čeka liječnička dokumentacija.

>> Nesreća u Rudinama: Kazneno djelo počinjeno iz nehaja

‘Nitko tko je oštećen neće biti neisplaćen od HŽ-a’, ustvrdio je Popovac. Objasnio je kako su mjere poduzete prema oštećenim i njihovoj rodbini ‘u skladu s preporukama Vrhovnog suda’ postavljenima kao standard za isplatu odštete. Na novinarske upite Popovac je kazao kako je pruga Zagreb-Split sigurna te da su potkraj prošle godine donesene ‘mjere’ za još veću sigurnost te da će se takve aktivnosti nastaviti i ubuduće u okviru financijskih mogućnosti HŽ-a.

Ministar Kalmeta je izjavio da se ‘svaki dan moli Bogu’ kako se više ne bi dogodile tragedije kao prošlogodišnja pokraj Rudina. Osvrnuvši se na istragu, istaknuo je da su istražna tijela obavila svoj posao i podignute su optužnice. ‘Više od toga ne mogu komentirati jer je sada stvar u rukama pravosuđa’, dodao je Kalmeta. Na upit zašto se i godinu dana nakon nesreće plaćaju zaštitari koji čuvaju stradali vlak, ministar je kazao kako se po zakonu taj vlak mora čuvati sve dok traje sudski postupak.

Predsjednik uprave HŽ-Infrastrukture Branimir Jerneić je objasnio kako je riječ o troškovima proizišlim iz željezničke nesreće. ‘Troškovi koji se plaćaju u Splitu su ugovoreni s našom tvrkom 'kćeri' - zaštitarskom tvrtkom. Dokle god traje sudski postupak, moguće je da tko od unesrećenih traži bilo što na vlaku i mi ćemo do tada to sredstvo čuvati i plaćati troškove’, kazao je Jerneić. U priopćenju HŽ-a podijeljenu novinarima navodi se da osim odšteta putnicima dosadašnji troškovi zbog željezničke nesreće u Rudinama premašuju 32 milijuna kuna, od čega je ‘totalna šteta na vlaku oko 28 milijuna kuna’.

Županijsko državno odvjetništvo u Splitu je u travnju ove godine na županijskom sudu podignulo optužnicu protiv pet osoba koje se tereti da su počinile teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti s neizravnom namjerom, zbog čega je 24. srpnja 2009. u željezničkoj nesreći u Rudinama poginulo šest i ozlijeđeno 55 osoba. Prošli je tjedan izvanraspravno vijeće splitskoga županijskog suda vratilo ŽDO-u optužnicu s obrazloženjem da je po činjeničnom opisu riječ o kaznenom djelu počinjenu iz nehaja, za što je mjerodavan niži sud, a predviđena i manja zatvorska kazna. (Hina)

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene