Ivo Josipović je izjavio kako će potpisati zahtjev za raspisivanjem referenduma ako pregovori između sindikata i Vlade ne budu uspješni, ali je istodobno naglasio važnost tih pregovaranja.
Pročitajte i ovo
Konzervativci spremni za pregovore
Austrijski predsjednik zadužio čelnika krajnje desnice da formira vladu
stanje neizvjesnosti
Vlada i sindikati sjedaju za pregovarački stol: "Štrajk je izgledna opcija"
'Referendum ću potpisati ovisno o rezultatima pregovora, posebno ako pregovori ne budu uspješni', kazao je novinarima predsjednik Josipović, koji je bio nazočan na 7. saboru Nezavisnih sindikata znanosti i visokog obrazovanja u Zagrebu. Istaknuo je kako je najvažnije sjesti za stol i pregovarati jer se referendum odnosi samo na jedno od brojnih pitanja koje treba urediti.
'Šteta bi bilo osobito s pozicije radnika da se takva prilika ne iskoristi', dodao je. Napomenuo je kako referendum sam po sebi nosi i određene rizike, a pregovori su uvijek prilika da se dobije najviše što se može. Dodao je i da je socijalno partnerstvo sindikata i Vlade ključno za stabilnost države i za provedbu reforme.
Odgovarajući na pitanje novinara koliko će još dati vremena pregovorima, predsjednik Josipović je kazao kako to nije na njemu. Pregovori po meni nemaju alternative i uvijek će se na kraju sjesti za stol, naveo je, ocjenivši da će - što se prije sjedne za stol i nađe dobar dogovor - to biti bolje za Hrvatsku. Sindikati će se kad tad vratiti za stol, možda nakon referenduma, dodao je.
>> Josipović: Žao mi je zbog prekida pregovora s Vladom
>> Popijač: Sindikati manipuliraju s javnošću
>> Sinidkati više neće pregovarati s Vladom
Na pitanje novinara ide li Vlada u pravom smjeru planom da oporezuje imovinu, predsjednik Josipović je odgovorio kako se uvijek zalagao da porezi nikoga 'ne zakolju' i ne osiromaše, ali da budu pravedni tako da oni koji više imaju, više i doprinose zajedničkim potrebama.
'Mislim da bi se sada i na korist gospodarstva, poduzetnika i radnika, uz određeno povećanje neto plaće, možda mogao spustiti porez na dohodak, a razliku nadoknaditi drugim vrstama poreza posebice na kapitalnu dobit, jer', dodao je, 'neki jako dobro zarađuju, a pri tom nisu uopće porezno zahvaćeni'. (D.Š./Hina)