Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Potraga za 'božjom česticom'

'Smak svijeta' ponovno se bliži, a ima i konkurenciju

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Veliki hadronski sudarač čestica (LHC) ponovno će biti pokrenut nakon dugih popravaka otkako se pokvario krajem prošle godine, a s njegovim pokretanjem, nastavlja se i utrka za pronalaskom takozvane 'božje čestice'.

No, otkako se četiri milijarde funti vrijedan LHC pokvario, pojavila se i konkurencija u Fermilabu u američkoj saveznoj državi Illinois, ali doduše u slabijoj verziji od samog LHC-a. S tim saznanjem, kao i sa činjenicom da su konkurentski znanstvenici nekoliko koraka bliže 'božjoj čestici', u CERN-u su odlučili stisnuti gas do daske i nakon što pokrenu sudarač čestica, neće ga zaustavljati do kraja godine, ne bi li se u istraživanju približili Amerikancima.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna CERN-ov projekt 2012. nam treba otkriti tajnu Velikog praska Slika nije dostupna Uvjeti na početku Idući tjedan novi pokušaj stvaranja Velikog praska

>> Umjesto da stvori 'crnu rupu', akcelerator se pokvario

No, osim dodatnih sati rada, ta će činjenica opteretiti budžet čitavog projekta za dodatnih 13 milijuna funti. 'Riskirat ćemo i pustiti ga u pogon bez zaustavljanja. To znači ako nam raspored za ovu godinu zaostane tjedan ili dva do kraja godine, da to neće predstavljati ništa strašno. Problem je u tome, što dosad takav način rada bio nezamisliv', kazao velški znanstvenik, dr. Lyn Evans.

Pripreme za start

LHC je projekt kojeg je izgradila Europska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN) i nalazi se ispod francusko-švicarske granice, blizu njihovog sjedišta u Ženevi, na dubinama koje variraju od 60 metara ispod zemlje, pa sve do preko 250 metara ispod zemlje. Cilj eksperimenta jest rekonstruirati uvijete koji su postojali samo djelić sekunde nakon Velikog praska, odnosno rođenja svemira te na taj način pronaći ključne dokaze o tome kako je nastao život. Trenutno se pogon LHC-a nalazi u pripremi za ponovni start, jer su popravci završeni, a prva zraka kroz njegov 27 kilometara dugačak prsten, biti će puštena krajem rujna. 'Želim Fermilabu puno sreće, imat će težak posao ispred sebe', zaključio je Evans.

Strah od mikro 'crnih rupa'

Inače, podsjetimo, eksperiment u CERN-u kod nekih je znanstvenika izazvao bojazan. Tvrdili su da bi tijekom rekonstrukcije uvjeta najranijeg svemira u tunelu mogao nastati niz malenih crnih rupa, čega bi posljedice bile nesagledive. S, druge strane, stručnjaci uključeni u projekt tvrdili su da takve crne rupe, ako i nastanu, naprosto ne mogu opstati te bi ubrzo nestale te su isključili mogućnost njihovog rasta i potencijalne opasnosti za planet.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene