Dok Apple i Google stalno objavljuju nove rekordne prodajne brojke pametnih telefona, dvije mobilne kompanije koje su do prije nekoliko godina dominirale ovim tržištem nalaze se u velikim problemima.
Pročitajte i ovo
duboka 10 metara
VIDEO Otvorila se golema rupa na ulici, progutala je dva automobila
Veliki problemi za Research In Motion
Katastrofa za proizvođača BlackBerryja
Jedna od tih kompanija je, kao što je svima već dobro poznato – Nokia, koja je proces tranzicije već započela početkom godine kada su s Microsoftom potpisali ugovor o korištenju Windows Phone operativnog sustava. Druga kompanija jest Research In Motion, proizvođač BlackBerry pametnih telefona koji su nekoć bili sinonim za poslovne telefone, no danas poslovnjaci sve više koriste iPhone i Androide, iako dio njih i dalje ne napušta svoje BlackBerryje.
Velika konkurencija, loši poslovni potezi, a neki će reći i nedostatak vizije doveli su do toga da je ova kompanija danas u velikim problemima pa su se, kako to obično korporacije i rade u teškim trenutcima, odlučili na otpuštanja kako bi doveli financije u red.
Bez posla će tako ostati oko dvije tisuće RIM-ovih zaposlenika – što je više od deset posto zaposlenih, a u službenom izvješću ove kompanije otkaze su opravdali 'optimizacijom troškova koja je fokusirana na prebacivanje resursa na ona područja koja će ponuditi najveće mogućnosti za rast u skladu sa strateškim ciljevima Research In Motiona'.
Problem ove kompanije, smatraju neki analitičari, nastao je prije nekoliko godina kada su telefoni s ekranom osjetljivim na dodir postali sve popularniji, a kako su BlackBerryji prvenstveno orijentirani na poslovnjake koji pišu puno mailova i potrebna im je hardverska tipkovnica, RIM-u je bilo iznimno teško omogućiti 'BlackBerry iskustvo' na uređaju koji ima samo ekran osjetljiv na dodir.
Prvi njihov takav smartphone bio je model Storm, ali on nije ispunio očekivanja pa su u RIM-u pokušali povezati 'najbolje iz oba svijeta' s modelom Torch – koji ima i veliki ekran osjetljiv na dodir i hardversku kliznu QWERTY tipkovnicu koja se izvlači ispod ekrana.
No, niti to nije bilo dovoljno da 'nagovore' poslovnjake da nastave koristiti njihove telefone, a u isto vrijeme privuku što veći broj običnih korisnika – jedan od razloga je bio i BlackBerry operativni sustav koji nije mogao konkurirati iOS-u i Androidu.
Zato su se, kao i u Nokiji, odlučili na promjenu operativnog sustava pa su njihovu planovi za budućnost vezani su uz novu mobilnu platformu – QNX koja je već predstavljena na tabletu PlayBook i koja je više orijentirana na multimediju u odnosu na BlackBerry OS, no trenutno još nije poznato kada će se prvi telefoni koji će raditi na QNX-u pojaviti na tržištu.
Sva ova događanja odrazila su se i na cijenu dionice ove kompanije koja sve više gubi na vrijednosti.