Ako je za vjerovati rezultatima do kojih su došli istraživači s Tehnološkog fakulteta u Queenslandu, šećer po čovjeka može biti opasan kao i kokain, odnosno ovisnost o toj supstanci treba tretirati kao i zloporabu droga, prenosi Independent.
Pročitajte i ovo
Vrijedi četvrt milijuna eura
Zaplijenili rekordnu količinu kokaina: Drogu skrivali u bananama, pošiljka trebala brodom za Europu
Luksuzna tradicija
Tradicionalni blagdanski obrok mnogima je sve nedostižniji: Srećom, postoji alternativa
Naime, australski znanstvenici tvrde da dugotrajna konzumacija šećera vodi prema nižoj razini dopamina, što drugim riječima znači da čovjek s vremenom mora trošiti sve više i više šećera kako bi održavao jednaku razinu tog neurotransmitera u mozgu i izbjegao brojne probleme, uključujući i blagu depresiju.
"Kronična izloženost saharozi može voditi k poremećajima u prehrani, ali i k promjenama u ponašanju", tvrdi se u studiji.
Tihi ubojica: Šećer je svugdje, čak i u kruhu
S rečenim se složila i neuroznanstvenica Selena Bartlett, koja misli kako bi ovisnost o šećeru trebalo liječiti istim lijekovima koji se daju i ovisnicima o nikotinu.
"Osim što je dokazano njegova da prekomjerna konzumacija izravno pridonosi debljanju, šećer manipulira i razinama dopamina koji u mozgu kontroliraju osjećaj ugode, baš kao što to čine i kokain, nikotin ili morfin".
Priči svakako treba dodati da se s rezultatima australskih znanstvenika ne slažu baš svi stručnjaci, odnosno da su prije samo dvije godine kolege sa Sveučilišta u Edinburgu došle do zaključka kako šećer ne izaziva biokemijsku ovisnost, već psihičku koja je usporediva s ovisnošću o kocki.
Bilo kako bilo, na isto će vas svaki od njih dobronamjerno upozoriti - potrebno je pripaziti koliko se šećera unosi u organizam.