Znanstvenici su pronašli vezu između gubitka sluha i gubitka pamćenja. Tim otkrićem mogao bi se smanjiti broj oboljelih od demencije, odnosno gubitka pamćenja, i to za 10 posto do 2050. godine.
Pročitajte i ovo
Dobre vijesti
Besplatni javni prijevoz za zagrebačke umirovljenike: Evo što vam je potrebno
u Baltimoreu
Luka još nije potpuno otvorena: Urušeni most raznijet će eksplozivom
Istraživanje je proveo doktor Frank Lin sa Johns Hopkins medicinskog instituta u Baltimoreu. On i njegovi kolege proučavali su 639 osoba u dobi od 36 do 90 godina, koje nisu patile od gubitka pamćenja. Sudionici su bili podvrgnuti kognitivnim i slušnim testiranjima između 1990. i 1994. godine.
Do svibnja 2008. godine kod tih istih sudionika praćen je mogući razvoj demencije ili Alzheimerove bolesti. 125 sudionika je imalo blage slušne probleme, 53 umjerene, a šest njih je imalo teško oštećenje sluha.
>> Oprezno sa šumom u uhu kad utihne galama
Rizik od demencije je bio povećan kod onih koji su imali srednje ili jako oštećenje sluha. Kod osoba starijih od 60 godina čak trećina oboljelih od demencije imala je i slušne probleme, piše Telegraph. Oni koji su imali oštećen sluh, imali su i povećane šanse za razvoj Alzheimerove bolesti i to za 20 posto u odnosu na one s normalnim sluhom.