Primjena algoritma, koji je Rothov kolega Loyd Lloyd Shapley prije pola stoljeća ponudio kao rješenje 'problema stabilnog braka', na sparivanju bolesnika i donora bubrega donijela je Rothu ovogodišnju Nobelovu nagradu za ekonomiju. Shapley je s pokojnim Davidom Gaylom 1962. stvorio algoritam kojim se korak po korak izračunava kako doći do stabilnog braka.
Gayl-Shapley algoritam pokazuje kako u grupi žena i muškaraca partnere spariti tako da ne postoji muškarac ili žena koji bi radije imali neke druge partnere od onih koje već imaju, piše The Wall Street Journal.
Pročitajte i ovo
Problemi s demografijom
Gradska vlast će aplikacijom za upoznavanje pokušati zaustaviti pad brakova i nataliteta
Sud je kaznio
Hrvatica osuđena jer je imala jednog supruga u Njemačkoj, drugog u Hrvatskoj: "Jedan dan samo je nestala"
'Ideja je da svaki muškarac prvo zaprosi partnericu koja mu se najviše sviđa, a žena odbija sve osim onog kojeg i sama najviše preferira, ne dajući do samog kraja otvoreno 'da' jer u svakoj sljedećoj rundi, ako joj se neko drugi više svidi, ima pravo odbiti prethodnog zaručnika', objašnjava Roth.
>> Nije kao nekad: Pet bizarnih modernih bračnih zavjeta
U drugoj rundi, muškarci ponavljaju proces, proseći sve partnerice bez obzira na to jesu li već zaprošene ili ne, a žene do kraja 'na čekanju' drže onog koji im je na vrhu liste. Igra se završava kad muškarci završe sa svim ponudama, a žene sa odbijanjem.
'Svi završe u stabilnom braku jer svatko najviše želi onog partnera s kojim je. Tu efikasnu raspodjelu sam pokušao primijeniti na ekonomsko tržište, između ostalog, na vrlo delikatno polje donacije bubrega', kaže nobelovac.
Formula funkcionire na sljedeći način: Ako supruga želi donirati bubreg mužu, a nisu biološki kompatibilni pa je transplantacija nemoguća, možda se mogu zamijeniti za bubreg s nekom trećom osobom čiji bubreg odgovara, a ta osoba želi da donira bubreg nekom četvrtom. Naravno, razmjena se događa samo ako posljednjem odgovara bubreg prve žene.
'Ideja je da se najvećem mogućem broju bolesnika nađu novi organi, a Shapleyjev algoritam garantira da će svi bolesnici dobiti bubreg koji im najviše odgovara', objašnjava Roth.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook