Protiv Googlea su posljednjih godina pokrenute istrage oko njihova iskorištavanja dominantne pozicije na tržištu online pretraživanja te su konkurenti ove kompanije više puta upozorili regulatorna tijela u SAD-u i u Europi da Google pri vrhu rezultata pretraživanja forsira svoje proizvode.
Pročitajte i ovo
objavljene presude
Rusija osudila pripadnike bojne Azov, pogledajte kolike su kazne
Carinska uprava
Pokušao prošvercati 30 boca plina u Hrvatsku: Dobio više od 18.000 eura kazne
tragedija
Poginuo bivši saborski zastupnik: Automobil ga udario dok je vozio bicikl
Kriteriji su jasni
Kardinal Puljić iz Rima poručio: "Šapuće se da bi novi papa trebao biti..."
nedoumica vjernika
Grob pape Franje izaziva čuđenje, posjetitelji se pitaju što se dogodilo
Istraga koja je u SAD-u trajala više od godinu i pol nedavno je završena te je Savezno povjerenstvo za trgovinu (FCC) koje je provelo ovu istragu zaključilo da ne postoje pravni temelji za pokretanje postupka protiv Googlea.
SAD: Google nije kriv!
Slična istraga već dvije godine traje i u Europi te bi uskoro trebali saznati njene rezultate, a na Mashableu kažu da se Google neće ‘tako lako izvući’ kao u SAD-u, već bi ova kompanija mogla imati problema s europskim regulatornim tijelima.
Naime, europski povjerenik za zaštitu tržišnog natjecanja Joaquín Almunia nedavno je rekao kako će europski regulatori od Googlea tražiti promjene u načinu prikazivanja rezultata pretraživanja u Europi - u suprotnom prijeti im velika kazna zbog preusmjeravanja prometa sa stranica konkurentskih proizvoda na vlastite stranice.
‘Istraga još traje, no smatram da Google zaista preusmjerava promet’, rekao je u jednom intervjuu Almunia. Dodao je kako je Google u potpunosti dominantan na tržištu pretraživanja te kako se boji da iskorištavaju tu dominantnu poziciju na štetu konkurentskih kompanija.
Iako Google u SAD-u nije proglašen krivim za iskorištavanje dominacije na štetu konkurentskih kompanija, iz ove su kompanije najavili neke promjene u svojim dosadašnjoj praksi poslovanja na tržištu pretraživanja i oglašavanja, a takve promjene možemo očekivati i na europskom tržištu.
Konačnu odluku europskih regulatornih tijela očekujemo u bliskoj budućnosti, a ako Google bude proglašen krivim, kazna bi mogla iznositi do deset posto prihoda kompanije, što je skoro četiri milijarde dolara.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook