Sigurnosni pojasevi na stražnjoj klupi automobilaFoto: Getty Images
To značajno doprinosi sprečavanju nesreća i smanjenju ozbiljnih ozljeda u slučaju sudara.
Podijelite
Vezanje sigurnosnih pojaseva trebala bi biti rutina svakog vozača i putnika zbog sigurnije vožnje. A Glavna španjolska uprava za promet (DGT) savjetuje da se vežu stražnji sigurnosni pojasevi čak i kada na stražnjim sjedalima nema putnika.
Naglašavaju da to značajno doprinosi sprečavanju nesreća i smanjenju ozbiljnih ozljeda u slučaju sudara. Preporuka je posebno važna kada se u prtljažniku vozila prevoze koferi i drugi teški predmeti, što je prilično česta situacija tijekom godišnjih odmora kada se prijevoz prtljage i drugih predmeta povećava, prenosi HAK Revija.
U slučaju sudara, ako sigurnosni pojas nije vezan, dogodio bi se tzv. efekt slona, o kojem se često govori kad osobe na stražnjim sjedalima nisu vezane, što znači da pri brzini od 60 km/h udar osobe od 75 kilograma u prednje sjedalo može biti ekvivalentan sili od 4,2 tone.
Sigurnosni pojasFoto:
Tomislav Miletic/Pixsell
Dakle, ovaj efekt se može pojaviti u drugom obliku, ovaj put s prtljagom koja se prevozi u prtljažniku. Zato je preporučljivo vezati stražnje sigurnosne pojaseve čak i ako ih nitko ne zauzima. Ako se u prtljažniku nalaze predmeti, u slučaju udara ili naglog kočenja, težina predmeta mogla bi udariti u naslon stražnjeg sjedala s povećanom silom te može doći do njihova pucanja. Ako su sigurnosni pojasevi straga vezani, služit će fiksiranju stražnjih sjedala.
Dakle, ako u prtljažniku prevozite ozbiljan teret, vežite i sigurnosne pojaseve na stražnjoj klupi. Kada na stražnju klupu sjednu putnici, inzistirajte da koriste pojaseve.